میرزایی مطرح کرد ؛

تراکنش ۵۰۰ هزار یورویی اینستکس

میرزایی اعتقاد دارد اعتقاد دارد تراکنش ۵۰۰ هزار یورویی اینستکس می تواند آغازی مجددی برای اروپایی در راستای جبران کاستی ها و بدعهدی های برجامی باشد.

 خبرگزاری خانه ملت؛ جلال میرزایی با اشاره به اولین تراکنش مالی میان ایران و اروپا در چارچوب اینستکس به ارزش تقریبی 500 هزار یورو، گفت: بدون تردید جمهوری اسلامی ایران طی ماه های گذشته انتظار داشت اروپایی ها مکانسیم مالی مستقل برخواسته از برجام را فعال کنند. 
نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: در واقع اروپایی ها بارها جلسه گذاشته و اعلام کردند برای حفظ برجام و کمک به ایران از اراده قوی برخوردارند اما به آنچه گفتند عمل نکردند و اقدامات عملی نیز انجام نشد.

وی ادامه داد: بر این اساس باید اذعان کرد مبادله رخ داده دارای مبلغ کمی بوده اما این مهم در حالی رخ داد که مسئولین کشورمان از اروپایی ها ناامید شده بودند.

این نماینده مردم در مجلس دهم اظهار کرد: بنابراین شاید بتوان گفت که این اقدام شروعی امیدوارکننده باشد و با توجه به فضای شکل گرفته از شیوع کرونا شاهد تعاملات تجاری بشردوستانه در بستر اینستکس باشیم.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: البته باید منتظر بمانیم تا مشاهده شود اروپایی ها فقط به همین مبادله 500 هزار یورویی بسنده می کنند یا گام های بلندتری برمی دارند لذا قضاوت زودهنگام معنایی ندارد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، چندی پیش وزیر خارجه آلمان فرانسه، آلمان و انگلیس نخستین عملیات مالی با ایران بر اساس اینستکس را تأیید کردند.

وزارت خارجه آلمان طی بیانیه‌ای گفته است که هدف اینستکس ایجاد یک راه حل بادوام برای تجارت مشروع بین ایران و اتحادیه اروپا در راستای تلاشهای برای حفظ برجام است./

پایان پیام

برچسب ها

اتحادیه اروپا، اخبار برگزیده، اروپا، اقتصاد اروپا، تحریم، تحریم اقتصادی