پزشکیان در پاسخ به اخطار ادیانی مطرح کرد ؛

اشکال قانونی به طرح سه فوریت تعطیلی یک ماهه کشور وارد است

نایب رئیس مجلس اخطار نماینده قائمشهر به طرح سه فوریت تعطیلی یک ماهه کشور را وارد دانست، لذا ضمن اخذ رأی موافق نمایندگان، اعلام کرد که این موضوع قابل طرح در مجلس نیست.

 خبرگزاری خانه ملت؛  نمایندگان در جلسه علنی امروز (سه شنبه 19 فروردین 99) مجلس شورای اسلامی با اخطار ادیانی مبنی بر مغایرت طرح سه فوریتی تعطیلی کشور برای یک ماه با اصولی از قانون اساسی موافقت کردند.

سیدعلی ادیانی در جلسه علنی امروز (سه شنبه 19 فروردین 99) مجلس شورای اسلامی در توضیح اخطار خود نسبت به طرح سه فوریت تعطیلی کشور برای یک ماه براساس اصل 79 قانون اساسی گفت: این طرح با 4 اصل قانون اساسی مغایرت دارد، از جمله اصل 79 نیز که در طرح به آن استناد شده است.

نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه و جویبار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: براساس اصل 79 قانون اساسی؛ دولت حق دارد با تصویب مجلس شورای اسلامی موقتاً محدودیت های ضروری را برقرار نماید و در صورتی که ضرورت باقی باشد، دولت موظف است مجدداً از مجلس کسب مجوز کند، بنابراین دولت باید لایحه دهد.

وی افزود: از سوی دیگر طرح مذکور با اصل 75 قانون اساسی نیز مغایرت دارد، زیرا این طرح موجب افزایش یا کاهش هزینه دولت می شود. همچنین با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری درخصوص بنزین، هر نوع اظهارنظری باید برای اختصاص منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین و... با هماهنگی شورای عالی اقتصادی انجام شود که از این منظر نیز طرح پیشنهادی مغایر اصل 110 قانون اساسی است.

ادیانی با اشاره به اینکه شیوع ویروس کرونا براساس نظر پیشنهادکنندگان به حوزه امنیت ملی آسیب خواهد زد، گفت: تعطیلی و محدود نمودن حقوق شهروندی جزو اختیارات شورای عالی امنیت ملی است و از این منظر طرح تعطیلی یک ماهه کشور مغایر اصل 176 قانون اساسی است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس با یادآوری تعیین تکلیف قانون مدیریت بحران در شهریورماه سال گذشته گفت: مشکل قانون مدیریت بحران مرتفع شده، بنابراین نیازی به ارائه طرح سه فوریتی مذکور نیست.

مسعود پزشکیان در پاسخ به اخطار این نماینده گفت: به نظر طرح سه فوریتی تعطیلی یک ماهه کشور از نظر قانونی اشکال دارد و دولت باید در ارتباط با این موضوع لایحه ای با فوریت ارائه دهد، بنابراین با توجه به نظر موافق نمایندگان اخطار مذکور وارد و طرح سه فوریتی قابل طرح در صحن نیست.

گفتنی است با توجه به شرایط خاص برگزاری جلسه امروز صحن علنی رأی گیری به صورت قیام و قعود به وسیله نمایندگان صورت گرفت./

پایان پیام

برچسب ها

(فاز سرد انسو) باعث کاهش بارش ها در کشور، اخبار برگزیده، امنیت، بحران، بیماری کرونا، ویروس کرونا