عباسی مطرح کرد ؛

برگزاری جلسات آتی صحن و کمیسیون ها به صورت حضوری و پیوسته تا پایان دوره دهم

سخنگوی هیات رئیسه مجلس ضمن اشاره به پیگیری ها برای رفع اشکالات برگزاری جلسات صحن در شرایط کرونا، گفت: جلسات آتی صحن و کمیسیون ها به صورت حضوری و پیوسته تا پایان دوره دهم برگزار می شود.

خبرگزاری خانه‌ملت ؛ اسدالله عباسیدر توضیح نشست امروز ظهر (چهارشنبه 20 فروردین ماه) هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس، گفت: نشستی با هدف بررسی و ارزیابی جلسات صحن امروز و روز گذشته مجلس برگزار شد تا اشکالاتی که در چیدمان صندلی یا ارتباط نمایندگان با هیات رئیسه وجود دارد برای جلسات آتی صحن رفع شود.

تلاش هیات رئیسه برای رفع اشکالات برگزاری جلسات صحن در شرایط کرونا

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نمایندگان با توجه به دستور جلسات امروز و روز گذشته نیازی به استفاده از مانیتورها نداشتند و تنها اشکالاتی در ثبت نام برای بیان تذکر یا نظر موافق و مخالف وجود داشت لذا قرار شد تغییراتی در چیدمان صورت بگیرد تا تعدادی از نمایندگان در قسمت بالکن بنشینند.

وی افزود: هیات رئیسه در تلاش است نمایندگان وسایل صوتی و تصویری لازم را در اختیار داشته باشند تا بتوانند ضمن رعایت فاصله تمام پروتکل های بهداشتی را هم رعایت کنند.

تشکیل جلسات کمیسیون‌ ها با حضور وزرا اقتصاد، آموزش و علوم

عباسی با بیان اینکه کمیسیون های تخصصی مجلس به تناسب ماموریت های خود جلساتی را سه‌شنبه و چهارشنبه هفته آینده خواهند داشت، گفت: کمیسیون اقتصادی قرار شد با وزیر اقتصاد، دارایی، رئیس بانک مرکزی و دستگاه های مرتبط با مبارزه با کرونا جلسه داشته باشد تا درباره فعالیت های اقتصادی لازم در این شرایط و نحوه مدیریت منابع تصمیماتی اتخاذ کنند. کمیسیون آموزش و تحققیات نیز جلسه ای با وزرای آموزش و پرورش و علوم خواهد داشت تا شرایط برگزاری کلاس و آزمون ها و کنکور را بررسی کنند.

افزایش اقدامات لازم در بُعد نظارتی تا پایان دوره دهم مجلس

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: سایر کمیسیون های تخصصی مانند کمیسیون های بهداشت و درمان و کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست جلساتی را خواهند داشت تا بُعد نظارتی کمیسیون ها تقویت شود. مجلس دهم در مدت باقی مانده و با توجه به شرایط فعلی امکان بررسی طرح و لوایح در کمیسیون های تخصصی را ندارد لذا اقدامات لازم در بُعد نظارتی را باید انجام دهند تا تکالیف دستگاه ها در شرایط کرونا و پساکرونا مشخص شود.

وی با اشاره به دیگر تصمیم های هیات رئیسه مجلس، گفت: وزرای کشور، بهداشت و برنامه و رئیس سازمان برنامه بودجه که روز گذشته در صحن علنی حاضر شدند و درباره اقدامات انجام در شرایط کنونی کشور توضیحاتی را دادند، باید تا هفته آینده گزارش جامعی را درباره اقدامات و برنامه های خود ارایه کنند علاوه بر این وزارتخانه ها باید گزارشی برنامه های سال پیش رو خود را برای کمیسیون های تخصصی مرتبط مجلس ارسال کنند.

تاکید هیات رئیسه بر تعیین تکلیف 4 طرح و لایحه تا پایان مجلس دهم

عباسی یادآور شد: تعدادی طرح و لوایح در دستور کار صحن مجلس است که مجلس دهم باید بررسی آنها را تا پایان دوره تمام کند در غیر این صورت مجلس یازدهم باید این طرح و لوایح را از ابتدا در دستور کار قرار دهد که متحمل هزینه وقت بسیاری می شود. طرح و لوایح در خصوص مالیات بر ارزش افزوده، اصلاح قانون تجارت، نظام بانکداری و مناطق آزاد تجاری باید تا پایان مجلس دهم تعیین تکلیف شود.

تداوم برگزاری جلسات آتی صحن و کمیسیون ها به صورت حضوری تا پایان دوره دهم

وی ادامه داد: روسای کمیسیون های تخصصی نیز در ادامه پیشنهادهایی را مطرح کردند از جمله اینکه جلسات آتی صحن و کمیسیون به صورت حضوری با رعایت پروتکل های بهداشتی و ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار شود.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: جلسات صحن مجلس به صورت پیوسته تا پایان دوره دهم ادامه دارد تا تکلفی طرح و لوایح مذکور تعیین شود البته احتمال می رود در هفته های آیتده روز و ساعات برگزاری جلسات صحن یا کمیسیون تغییر کند./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، بیماری کرونا، صحن علنی، ویروس کرونا