نقوی حسینی مطرح کرد ؛

در شرایطی که اتحادیه اروپا توان حفظ برجام را ندارد، ایران بر اساس برجام از آن خارج می شود

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است در شرایطی که اتحادیه اروپا توان حفظ برجام را ندارد، ایران بر اساس برجام از آن خارج می شود.

 خبرگزاری خانه‌ملت ؛ سیدحسین نقوی‌حسینی ضمن تبریک روز ملی فناوری هسته ای گفت: اگر به روزشمار پرونده هسته ای ایران نگاهی بیاندازیم بعد از 11 سال مذاکره و عدم توافق نهایتا با آژانس بین المللی انرژی اتمی و 1+5 در پروسه مذاکرات یک سال و نیم به توافق برجام رسیدیم.

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: طی توافق برجام هر دو طرف متعهد به عمل به مفاد آن شدند و از طرفی تعهد دادند تا مواضع منفی نسبت به این توافقنامه نداشته باشند.


وی افزود: با این حال آمریکایی ها از ابتدا نقض برجام را آغاز کردند و بالای 20 مورد نقض صریح برجام از سوی آمریکایی ها را شاهد بودیم.

نقوی حسینی ادامه داد: بارزترین این نقض توافق، تحریم 11 شخصیت حقیقی در روز دوم تصویب برجام بود و این موارد رفته رفته افزایش یافت تا در نهایت آمریکایی ها از برجام خارج شدند که این به معنای کان لم یکن تلقی شدن برجام بود.

این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: بعد از آن اروپایی ها پیشنهادهای بسیاری به ایران دادند تا در برجام باقی بمانیم اما در واقع به تعهدات خود عمل نکردند و در نهایت جمهوری اسلامی 5 گام کاهش تعهدات را در دستور کار قرار داد و فعالیت هسته ای را سر جای قبلی خود برگرداند که البته این فعالیت در چارچوب برجام بوده و بند 26 و 36 این اختیارات را به ما داده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر جمهوری اسلامی با ماشین های پیشرفته کار می کند و IR6 را در دستور کار قرار داده و IR8 را نیز در حال آزمایش دارد که به زودی وارد چرخه غنی سازی می شود./

پایان پیام

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استکبار آمریکا، انرژی هسته ای، تحریم، تحریم اقتصادی، تحریم ها، توافق هسته ای