حاجی دلیگانی مطرح کرد ؛

حمایت از اقشار آسیب دیده و تحقق بازپرداخت آن از محل یارانه ها

مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی گفت: جمع شدن صدها نفر برای دریافت سیم کارت در فرآیند ثبت تقاضای دریافت وام، منجر به لغو پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و در نهایت افزایش تعداد بیماران و ناقلان می شود.

 ایسنا؛ حسینعلی‌حاجی‌دلیگانی پرداخت وام یک میلیونی به اقشار نیازمند بدون احتساب سود ۱۲درصد را ستود و اظهار کرد: حمایت از اقشار آسیب دیده و تحقق بازپرداخت آن از محل یارانه‌ها، وعده دولت است، اما لغو پروتکل‌های بهداشتی از سوی برخی شهروندان برای دریافت این وام مورد نقد است.

وی، با اشاره به تجمع صدها نفر برای دریافت سیم‌کارت به نام سرپرست خانوار در راستای ثبت تقاضای دریافت وام از محل یارانه‌ها، افزود: ثبت انصراف افرادی که تمایل به دریافت وام ندارند جایگزین مناسب‌تری برای شناسایی افراد و پرداخت وام بود، زیرا به شرایط ۲ تا ۳ میلیون نفر دریافت کننده یارانه که فاقد گوشی همراه و سیم‌کارت به نام سرپرست خانوار هستند توجه نشده است. همچنین اکثر این افراد دارای سن بالا و عمدتا از اقشار آسیب‌پذیر در ابتلا به کرونا هستند، که تجمع آن‌ها برای دریافت سیم کارت در فرآیند ثبت‌ تقاضای دریافت وام، منجر به لغو پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی و در نهایت افزایش تعداد بیماران و ناقلان می‌شود.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به برداشت از صندوق توسعه ملی در راستای مبارزه با کرونا، خاطرنشان‌کرد: مبلغ یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی در راستای توسعه بیمارستان‌ها، تجهیز آن‌ها و پرداخت بیمه بیکاری هزینه می‌شود و امکان افزایش مبلغ وام یارانه از این محل ممکن نیست، همچنین در شرایط کنونی کشور، افزایش مبلغ وام مستلزم چاپ اسکناس بوده که با افزایش تورم در نهایت این مبلغ کاملا نامرئی از جیب مردم برداشت می‌شود.

حاجی‌دلیگانی، با اشاره به بسته‌های کمک معیشتی برای اقشار آسیب دیده، افزود: دولت با کاهش هزینه‌های سربار می‌تواند افرادی که فاقد دریافت مستمری ماهانه‌اند را در پوشش تامین اجتماعی قرار داده تا بیمه بیکاری شامل حالشان شود، سپس اقشار دریافت کننده بیمه و کم درآمد را نیز شناسایی و حمایت‌های پلکانی خود را کارآمد، موثر و تخصصی بین اقشار نیازمند توزیع کند.

برچسب ها

اخبار برگزیده، افزایش وام بانکی، بهبود زندگی فقرا، بیماری کرونا، خط فقر، فقر، فقر و بیکاری، ویروس کرونا