کوهکن ریزی مطرح کرد ؛

طرح اصلاح برخی از قوانین انتخابات بیش از 3دهه با تأخیر مطرح شده است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با انتقاد از اینکه طرح اصلاح برخی از قوانین انتخابات بیش از سه دهه با تأخیر مطرح شده است، گفت: این طرح در جهت دفاع از شورای نگهبان تدوین شده است.

 خبرگزاری خانه ملت؛ محسن کوهکن ریزیدر نشست علنی امروز (چهارشنبه، 3 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با کلیات طرح دو فوریتی اصلاح برخی قوانین راجع به انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی کشور با یادآوری برخی اظهارات مطرح شده در نشست امروز راجع به این طرح خطاب به امیرآبادی فراهانی که به عنوان مخالف این طرح گفت: اگر در این شرایط شما طرحی برای رونق اقتصادی و بحث کرونا دارید ما آن را به صورت سه فوریت مطرح می‌کنیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه این طرح بیش از 3 دهه با تأخیر مطرح شده است، افزود: در دنیا حاکمیت هزینه انتخابات را به نوعی تقسیم و بخشی از آن را پنهان می کند اما قوانین ما به گونه‌ای است که تمام هزینه انتخابات را شورای نگهبان می‌دهد.

وی ادامه داد: در دوره هفتم مجلس انتخابات بلاروس در حال برگزاری بود و آمریکایی‌ها آن را تحریم کرده بودند و برای رئیس وقت یعنی حدادعادل نامه به منظور نظارت بر انتخابات نامه نوشتند و ایشان من را معرفی کردند و در آنجا اگر در حوزه انتخابیه‌ای یک کاندیدا می‌خواستند فقط دو کاندیدا شرکت کرده بود یعنی ساز و کار حزبی کمک می‌کند که تعداد محدودی وارد شوند؛ آنهایی که صلاحیت ندارند پیش از ثبت‌نام اعلام می‌شود که ثبت‌نام نکنید اما در نظام جمهوری اسلامی احزاب نداریم و حاکمیت هم قبل از ثبت‌نام ورود نمی‌کند.

نماینده مردم لنجان در مجلس دهم افزود: موضوعی هم به نام تکلیف شرعی داریم و در حوزه‌ای که به یک کاندیدا نیاز داریم 6 نفر ثبت نام می‌کنند و تمام بار بررسی و هزینه موضوعی هم به نام تکلیف شرعی داریم و در حوزه‌ای که به یک کاندیدا نیاز داریم شش نفر ثبت نام می‌کنند و تمام بار بررسی و هزینه آن را شورای نگهبان باید بدهد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تأکید بر اینکه مصوبات و قداست شورای نگهبان برای ما محفوظ و حرف آخر است، از نمایندگان خواست با کلیات طرح مذکور موافقت کنند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

برچسب ها

اخبار برگزیده، الکترونیکی کردن انتخابات، انتخابات، تصویب قوانین