پاپی زاده پالنگان مطرح کرد ؛

اعتبار ۳۰۰ میلیارد تومانی برای مقابله با ملخ ها

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: برای مقابله با هجموم ملخ ها اعتباری معادل ۳۰۰میلیارد تومان پیش بینی شده است اما به منظور ایجاد زیرساخت های دائم نیاز به اعتبار بیشتر داریم.

 خبرگزاری خانه مل؛ عباس پاپی زاده پالنگان در خصوص افزایش هجوم ملخ‌ها به ایران، گفت: سال گذشته نیز شاهد هجوم ملخ‌ها به صورت جدی بودیم و کمیسیون کشاورزی مجلس طی جلسات متعددی با سازمان برنامه و بودجه موفق شد تا اعتبار مناسبی را برای کاهش آسیب این نوع آفت تامین نماید، در سال جاری نیز در این زمینه جلساتی برگذار شده است.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هجوم ملخ‌ها دارای سابقه تاریخی است که از سمت مناطق بیابانی عربستان و حاشیه دریای سرخ این هجوم آغاز و به مناطقی از عراق، ایران، افغانستان و پاکستان کشیده می‌شود، تصریح کرد: استان‌های خوزستان، بوشهر، هرمزگان، جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان بیشتر مورد تهدید هجوم ملخ‌ها قرار می‌گیرند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حدود ۶۰ سال پیش زیر ساخت‌هایی در کشور شامل بسته کامل مقابله با ملخ‌های مهاجم ایجاد شد، ادامه داد: یکی از اقدامات برای مقابله با ملخ‌های مهاجم درگذشته راه اندازی شرکت هواپیمایی سمپاشی بود که با استفاده از هواپیماهای ملخی به مقابله با آفت‌ها می‌پرداختند، اما متاسفانه طی ده سال اخیر این تاسیسات به دلیل اینکه در دو دهه اخیر کمتر شاهد هجوم ملخ‌ها بودیم به بخش خصوصی واگذار شد.

پاپی‌زاده ضمن اشاره به اینکه بخشی از هواپیماهای ملخی مقابله با آفت‌ها به شهرداری یکی از شهرها جهت استفاده تفریحی واگذار و وزارت جهاد کشاورزی از این امکانات محروم شد، افزود: سال گذشته دولت ملزم به احیای شرکت هواپیمایی زیر مجموعه وزارت جهاد کشاورزی، تامین ادوات و تجهیزات برای مقابله با آفت‌هایی مانند ملخ‌های مهاجم شده است.

وی گفت: با توجه به اینکه از سال گذشته آمادگی مناسبی وجود داشته مقابله با ملخ‌های مهاجم روند مناسبی دارد اما به دلیل افزایش دو تا سه برابری میزان هجوم ملخ‌ها در مقایسه با سال گذشته مشکلاتی نیز وجود دارد، به همین دلیل از استانداران حاشیه جنوب خلج فارس انتظار داریم به صورت فوری از امکانات محلی موجود برای مقابله و جلوگیری از هجوم ملخ‌های مهاجم به مناطق مرکزی ایران استفاده کنند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه برای مقابله با هجموم ملخ‌ها اعتباری معادل ۳۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است اما به‌منظور ایجاد زیرساخت‌های دائم نیاز به اعتبار بیشتر داریم، عنوان کرد: با توجه به غفلط رخ داده طی سه دهه اخیر و تداوم هجوم ملخ‌های به دلیل تغییرات اقلیمی در جنوب غربی آسیا به ویژه عربستان نیاز است سیستم مقابله با ملخ‌های مهاجم احیا شود./

پایان پیام
 

برچسب ها

آثار زیست محیطی، آثار مخرب آلایندگی زیست محیطی، اخبار برگزیده، اعتبارات زیست محیطی، ویروس کرونا