رحیمی جهان آبادی مطرح کرد ؛

آزادی ارتباطات موضوع مسلم در کنوانسیون های بین المللی است

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: مسدود کردن دامنه های خبرگزاری ها و مطبوعات و همچنین محدودسازی شبکه های تلویزیونی به دلیل انتشار واقعیت هایی علیه کشورهای غربی است.

 خبرگزاری خانه‌ملت؛ جلیل رحیمی جهان آبادی با اشاره به مسدود شدن دامنه رسانه‌های جمهوری اسلامی توسط آمریکا، گفت: آزادی ارتباطات موضوع مسلم و مصرح در کنوانسیون های بین امللی پیرامون حقوق بشری بوده و همه کشورها از جمله آمریکا عضو این کنوانسیون‌ها هستند. اما در جهان جریان یک‌سویه‌ای به لحاظ فرهنگی و تبلیغاتی به سرکردگی کشورهای غربی به ویژه آمریکایی‌ها وجود دارد که تلاش می‌کند دیدگاه‌های خودشان را در ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در جهان تشریح کرده و ارزش‌های خودشان را تبلیغ کنند.

وی  تصریح کرد: اگر رسانه‌ای درجهان به صورت مستقل علیه ارزش‌ها و باورهای کشورهای غربی کار کند با برچسب‌هایی نظیر افراط‌گرایی فرهنگی و نژادی و اصطلاحات و کلیدواژه‌های که به عنوان ابزار علیه کشورها و رسانه‌های مستقل جهان اعمال می‌کنند در تنگنای قرار می‌گیرد.

انتشار واقعیت‌ها دلیل اصلی تحریم رسانه‌های ایران توسط آمریکا است

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مسدود کردن دامنه‌های خبرگزاری‌ها و مطبوعات و همچنین محدودسازی شبکه‌های تلویزیونی به دلیل انتشار واقعیت‌هایی علیه کشورهای غربی است. به عنوان مثال بیان واقعیت‌هایی در خصوص اقدامت رژیم صهیونیستی و اهداف آمریکایی برای حضور در خاورمیانه، از جمله موضوعاتی است که برای غربی‌ها گران تمام شده و برخلاف تمامی کنوانسیون‌ها، دست به مسدود سازی مطبوعات و رسانه‌ها می‌زنند و اجازه نمی‌دهند صدایی جز صدای خودشان به گوش مردم و افکار عمومی جهانی برسد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه برای مقابله با محدودیت‌هایی که آمریکا برای رسانه‌های ایرانی ایجاد می‌کند باید امکانات خودمان را بیش از گذشته در اختیار رسانه‌ها قرار دهیم، اظهار کرد: بروز نبودن، یکی از ضعف‌های بزرگ رسانه‌های داخلی ایران است، چرا که اثرگذاری لازم را در افکار عمومی جهان نداشته و نمی‌توانند واقعیت‌های موجود در سیاست‌های داخلی و خارجی‌مان را به زبان قابل فهم برای افکار عمومی جهان مطرح کنند.


عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: فشار افکار عمومی در آمریکا بر دولت مردان به شدت بالا است اما رسانه‌ها نتوانستند در افکار عمومی آمریکا اثرگذاری لازم را داشته باشد، چرا که رسانه‌ها و خبرگزاری‌هایمان به مباحث و شیوه‌های اثرگذاری، تبلیغات و ارتباط گیری، شناخت مخاطب مسلط نیستند، بنابراین نمی‌توانیم صدایمان را به گوش جهانیان برسانیم.

استقلال رسانه‌ها از دولت موجب رشد و شکوفایی آنها می‌شوند

وی با بیان اینکه رسانه‌های‌ داخلی از چند جهت به تقویت بیشتری نیاز دارند، تصریح کرد: استقلال رسانه‌ها از حاکمیت و دولت موجب رشد و شکوفایی آنها می‌شوند و با از بین رفتن تنگناها و سختگیری‌های اداری، خلاقیت‌ها و توانایی‌های خبرنگاران و نیروها در عرصه‌های مختلف بروز می‌کند. از طرفی به لحاظ قانون گذاری هم باید قوانین مربوط به فعالیت رسانه‌ها در کشور را با توجه به مسائل روز جهان و کشور مورد بازگری قرار دهیم. همچنین سیستم قضایی، امنیتی و قانون گذاری باید به کمک رسانه‌ها خبرنگاران بیایند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در هر کجای عالم خبرگزاریها راه هایی برای کسب درآمد سالم و کافی دارند، چرا که بدون آن به شدت آسیب پذیر می‌شوند و قدرت‌های مالی آنها را به عنوان ابزار در اختیار می‌گیرند، کما اینکه بسیاری از کشورهای غربی دچار چنین مشکلی هستند.

بروکراسی‌های اداری در صدا و سیما مانع خلاقیت افراد توانمند می‌شود

وی در پایان بر افزایش حمایت‌های معیشتی، قانونی از رسانه‌ها تاکید کرد و گفـت: محدودیت‌ها و بروکراسی‌های اداری در صدا و سیما می‌تواند مانع خلاقیت افراد توانمند و متخصص شود. بنابراین باید به نیروهای خلاق و متخصصی که در رسانه‌ها کار می‌کنند، فضای کافی برای فعالیت بدهیم و آنها را گرفتار بروکراسی‌های اداری نکنیم. /

پایان پیام
 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استکبار آمریکا، اصحاب رسانه، تحریم، تحریم اقتصادی، تحریم ها، تحریم های غرب، رسانه، رسانه ملی، رسانه ها