فلاحت پیشه مطرح کرد ؛

طرح هرگونه پیشنهاد برای گفت وگوی مجدد با ایران بی ثمراست

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با انتقاد از عملکرد کشورهای اروپایی در توافقنامه برجام، طرح هرگونه پیشنهاد برای گفت وگوی مجدد با ایران را بی ثمر دانست و گفت: لازمه هر گفت وگویی با ایران به نتیجه رسیدن برجام است.

خبرگزاری خانه ‌ملت ؛ حشمت‌الله فلاحت‌ پیشه در واکنش به درخواست رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان آلمان مبنی بر تنظیم توافق جدید با ایران در موضوع هسته‌ای و مسائل منطقه‌ای گفت: این موضوع پیشنهاد تازه‌ای نیست بلکه پیشنهاد محترمانه‌ای است که تا پیش از این بارها به صورت غیرمحترمانه از سوی آمریکایی‌ها مطرح شده است که معنای آن هم عقب نشینی ایران از برجام و تامین بخشی از نظرات آمریکا است.

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برجام یک بسته کامل است ادامه داد: لازمه هر گفت و گویی با ایران این است که برجام به نتیجه برسد.

وی با انتقاد از عملکرد کشورهای اروپایی در توافقنامه برجام تصریح کرد: اگر عملکرد کشورهای اروپایی در برجام به گونه‌ای بود که برای ایران امیدی به ادامه روندهای دیپلماتیک باقی می‌گذاشت به طور طبیعی این امکان وجود داشت که برای دیگر مسائل، بسته ها و ابتکارهای جدیدی مطرح شده و مورد بررسی قرار گیرد.

فلاحت پیشه با تاکید بر اینکه پیشنهاد گفت و گوی جدید با ایران در شرایط کنونی اثر چندانی ندارد گفت: در واقع آنچه امروز وجود دارد انتظار برای برگزاری انتخابات آمریکا است؛ اگر در انتخابات آینده ترامپ رئیس جمهور باشد باید منتظر راهبرد جدید مقامات این کشور بود اما اگر ترامپ پیروز انتخابات نباشد آن زمان امکان احیای روند اجرای برجام وجود خواهد داشت.

این نماینده مردم در مجلس دهم درباره گفت وگو با کشورهای اروپایی درباره مسائل منطقه ای، تاکید کرد: اگرچه مسائل منطقه‌ای از موضوع هسته ای ایران مجزا است اما معتقدم ایران می تواند با کشورهای اروپایی البته بدون حضور آمریکا بر سر مسائل منطقه‌ای مذاکره و همکاری کند کما اینکه در مواردی مانند یمن هم این همکاری ها صورت گرفت؛ واقعیت آن است که مسائل منطقه ای شرایط خاصی دارد که بخشی از آن که مربوط به کشورهای منطقه بوده و باید در منطقه برای آن راهکار پیدا شود شبیه الگوی دهه 1990 میلادی ایران و کشورهای عرب که به سمت تنش زدایی حرکت کرده و چند سال خوب را سپری کردند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه منظور کشورهای اروپایی از مسائل منطقه‌ موضوع رژیم صهیونیستی است گفت: رژیم صهیونیستی موضوعی نیست که راهکار دیپلماتیک داشته باشد زیرا ایران هیچ گاه این رژیم را به رسمیت نشناخته است بنابراین این مساله بن بستی جدی به حساب می آید؟

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نوربرت روتگن رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان آلمان طی روزهای اخیر در گفت‌وگویی درباره توافق هسته‌ای ایران گفت: هدف توافق هسته‌ای این بود که از توان ایران در زمینه تسلیحات هسته‌ای جلوگیری کند. با خروج آمریکا از آن، اکنون دوباره ایران [از نظر از سرگیری فعالیت‌های هسته‌ای‌اش] ایجاد تهدید می‌کند.

روتگن در ادامه ضرورت توافقی جدید با ایران را مطرح کرده و گفت: بنابراین، ضرورت دارد که توافقی جدید و گسترده‌تری انجام شود که مسائل ثبات منطقه‌ای را هم در بر بگیرد./

پایان پیام

برچسب ها

آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، اروپا، بیماری کرونا، تحریم اقتصادی، تحریم های اقتصادی، تحریم های غرب، صهیونیست ها، ویروس کرونا