ابطحی مطرح کرد ؛

مذاکرات آستانه برای حل سیاسی بحران سوریه

سیدمحمدجواد ابطحی معتقد است ترکیه با ورود نظامی به سوریه باعث شد روند مذاکرات آستانه نیز تحت الشعاع قرار بگیرد.

خبرگزاری خانه‌ملت؛ سیدمحمدجواد ابطحی با اشاره به مذاکرات آستانه که قرار است برای حل سیاسی بحران سوریه، دور جدید آن میان 3 کشور ایران، ترکیه و روسیه برگزار شود، گفت: مذاکرات آستانه به این دلیل مثبت و مثمر ثمر بود که مانع ورود آمریکا به روند این مذاکرات شد و صرفا راه حل های سوری-سوری را در نظر گرفت که بسیار موفقیت آمیز بود.

این نماینده مردم در مجلس دهم بر همین اساس یادآور شد: مذاکرات آستانه نتایج خوبی داشت تا اینکه ماجراهای اخیر ادلب و ورود نظامی ترکیه در سوریه و دخالت در این کشور، معادلات را پیچیده کرد.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه دیپلماسی ما باید از تمام توان خود استفاده کند تا ترکیه، سوریه را به عنوان کشوری مستقل بپذیرد، اظهار داشت: اگر هر کشوری به خود اجازه دهد که در خاک همسایه بدون مجوز ورود پیدا کند، باب جدیدی در روابط بین المللی گذاشته می شود که هرکس قدرت و یا فرصتی یافت، از آن برای منافع کشور خود استفاده کرده و تمامیت ارضی کشورهای دیگر را مورد تعرض قرار دهد.

وی  در ادامه با بیان اینکه ترکیه باید بداند اقداماتش در روند معادلات سیاسی جهانی اثر خواهد گذاشت، عنوان کرد: تاکنون روند مذاکرات آستانه مثبت بوده و این روند باید ادامه پیدا کند و نباید صرفا به علت اقدامات ترکیه، آن را بی نتیجه دانست اما باید متذکر شد که این مذاکرات زمانی نتیجه بیشتری خواهد داشت که طرف سوری نیز در مذاکرات حضور یابد.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: سوریه بارها درخواست داشته است تا در جریان مذاکرات حضور داشته باشد اما ترکیه این اجازه را نداده و به نظر می رسد به علت زیاده خواهی های اردوغان باشد.

وی افزود: با این حال با توجه به پیشروی های اخیر نیروهای سوری و دفاع جانانه آنها از تمامیت ارضی خود، موجب شد ترکیه با واقعیات میدانی جنگ روبرو شود.

ابطحی در پایان خاطرنشان کرد: البته باید در جریان مذاکرات آستانه به روسیه نیز اعلام شود که به تعهدات خود در آستانه پایبند باشد چرا که همین پایبندی باعث خواهد شد ترکیه در شرایط اخیر اقتصادی دنیا، کوتاه آمده و نیروهای خود را از خاک سوریه خارج کند./

پایان پیام

برچسب ها

آمریکا، اخبار برگزیده، اروپا، استکبار آمریکا، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، حل بحران سوریه، روسیه، سوری، سوریه