ابوترابی مطرح کرد؛

جایگاه شوراها طبق قانون اساسی

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها با تاکید بر اینکه شوراها قوه چهارم کشور محسوب می شوند، گفت: جایگاه شوراها طبق قانون اساسی باید تعریف شود.

  خبرگزاری خانه‌ملت؛ ابوالفضل ابوترابی با اشاره به سالروز شوراها، گفت: مجلس در ارتباط با شهرداری و شوراها اقدامات موثری را انجام داده است، ترکیب بین لایحه و طرح درآمد پایدار شهرداری ها از جمله اقدام بزرگی برای شهرداری و دهیاری ها بود که در مجلس تعیین تکلیف شد و در این قانون وظایفی هم برای شوراهای شهر و روستا تعیین شد.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامیتصریح کرد: در ارتباط با انتخابات شوراها و تاییدصلاحیت نامزدها هنوز مشکلاتی وجود دارد که باید رفع شود. نظارت بر انتخابات شوراها نباید محدود تنها به عهده مجلس شورای اسلامی و نمایندگان باشد زیرا امکان بروز تخلف وجود دارد.

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی افزود: بر همین اساس طرحی با کمک مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قانون انتخابات شوراها تهیه شده است. در این طرح پیشنهاد شده تا کمیسیون ملی تشکیل شود و بر انتخابات شوراها نظارت داشته باشد. این طرح را در مجلس یازدهم پیگیری خواهیم کرد.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه شوراهای شهر و روستا قوه چهارم کشور محسوب می‌شوند، گفت: قانون اساسی اختیارت بسیاری را برای شوراهای شهر و روستا در نظر گرفته و توصیه کرده است. شوراها به عنوان پارلمان‌های محلی در کنار مجلس نقش کلیدی دارند، جایگاه شوراها در قانون اساسی تعریف شده است اما در قوانین عادی و موضوعه به رسمیت شناخته نشده بنابراین قوانین عادی مطابق با قانون اساسی باید اصلاح شوند./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، انتخابات، انتخابات شوراها، شوراها