کولیوند مطرح کرد ؛

اقدامات مجلس برای تسهیل فعالیت شوراها

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها با اشاره به بزرگداشت روز شوراها به اقدامات مجلس برای تسهیل فعالیت شوراها اشاره کرد و گفت: اصلاح قانون شوراها در بخش انتخابات، نظارت، تعیین عوارض، مدیریت بحران و پسماند از مهم ترین گام های قوه مقننه است.

 خبرگزاری خانه‌ملت؛محمدجواد کولیوند ضمن تبریک روز شوراها به اقداماتی که برای تسهیل فعالیت شوراهای شهر و روستا در حوزه قانونگذاری انجام گرفته اشاره کرد و گفت: قانون اساسی ظرفیت خوبی را در کشور ما ایجاد کرده تا کار مردم در بخشی موضوعات به خود مردم واگذار شود. در اصول هفتم، یکصد و یکصد و ششم به همه جوانب اجتماعی، فرهنگی و رفاهی فعالیت شوراها پرداخته و شوراها را یکی از ارکان تصمیم گیری کشور قلمداد کرده است
.
کولیوند تصریح کرد: در دو دوره نهم و دهم مجلس شورای اسلامی قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور اصلاحات اساسی شد. اصلاح بخش انتخابات شوراهای شهر و روستا یکی از مهم‌ترین گام‌های قوه مقننه بود، پیش از این فضای انتخابات و نظارت بر انتخابات تنها بر عهده نمایندگان مجلس گذاشته شده بود لذا ضمن اصلاحات دبیرخانه ثابتی برای رسیدگی برامور شوراها و نظارت بر انتخاب شوراها و عملکرد شوراها ایجاد کردیم.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامیافزود: پیش از این در قوانین، نظارت بر عملکرد شوراها وجود نداشت، اما با اصلاحات انجام گرفته و ایجاد دبیرخانه دایم نظارت بر شوراها و عملکرد شوراها منسجم‌تر و دقیق‌تر شد. این مصوبه مجلس به دلیل اختلاف با شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت و در نهایت تصویب شد. در صورتی که نهاد یا افرادی از شوراها شکایتی هم داشته باشند، می‌توانند به این دبیرخانه مراجعه کند.

کولیوند یادآو شد: مغایرت بخشی از قانون شوراها با قانون مالیات بر ارزش افزوده به ویژه در تعیین و وضع عوارض اشکالاتی را به وجود آورده بود. شوراها طبق قانون موظف به تعیین و وضع عوارض هستند اما در برخی موارد تعیین عوارض با مالیات بر ارزش مغایرت پیدا می کند از این رو با اصلاحات انجام گرفته، وزیر کشور موظف شد در صورت مغایرت عوارض با تورم جامعه یا مالیات نسبت به ابطال عوارض اقدام کند.

وی  با اشاره به ارتباط وظایف شوراها با مدیریت بحران، گفت: فشار بسیاری روی شوراها و شهرداری ها برای مسائل مرتبط با مدیریت بحران بود اما در قانون وظایفی برای آنها مشخص نبود لذا در مجلس وظایف قانونی برای شوراها مرتبط با مدیریت بحران تعیین شد.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها ادامه داد: مجلس در ارتباط با مدیریت پسماند وظایف موثری برای شهرداری ها و شوراها مشخص کرد. در مجموع گام های موثری برای شوراها و مدیریت شهری در مجلس برداشته شده است.

وی با اشاره به لایحه مدریت واحد شهری، گفت: این لایحه علیرغم کارهای فراوانی که در مجلس دهم شد، به سرانجام نرسید بنابراین مجلس یازدهم باید این لایحه را در اولویت کاری خود قرار دهد و آن را به سرانجام برساند./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، انتخابات، شوراها، شوراهای اسلامی، شوراهای شهر