موسوی بیوکی مطرح کرد ؛

کاهش سود سپرده های بانکی به ۱۵ درصد

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: بانک ها باید میزان سود پرداختی به سپرده ها را به صورت تدریجی کاهش دهند تا این سرمایه ها به سمت بازار تولید و ساخت و ساز سوق داده شود.

خبرگزاری خانه ملت؛ سیدابوالفضل موسوی بیوکی درباره کاهش سود سپرده‌های بانکی به ۱۵ درصد و تأثیر آن بر بازار مسکن، گفت: متأسفانه همواره روش و رویکرد بانک ها ضدتولید بوده و این مسئله موجب شده که سرمایه ها و نقدینگی جامعه به جای هدایت به سمت تقویت بخش تولید، در بانک ها انباشت شود.

موسوی بیوکی ادامه داد: در سال های اخیر بانک ها اقدام به جذب نقدینگی مردم کرده و در ازای آن به سپرده ها سود پرداخت می کند، پس از آن با استفاده از این سرمایه ها به بخش تولید تسهیلات ارائه می کند، البته بانک ها در تسهیلات ارایه شده در قیاس با سوددهی به سپرده های مردم، سود بالایی دریافت می کند.

روش کنونی بانکداری در کشور اشتباه و غلط است

نماینده مردم یزد و صدوق در مجلس شورای اسلامی گفت: روش کنونی بانکداری در کشور اشتباه و غلط است و قطعا با این شرایط نمی توان به بخش های تولیدی کشور از جمله حوزه تولید مسکن کمک کرد. بنابر این بانک ها باید میزان سود پرداختی به سپرده ها را به صورت تدریجی کاهش دهند تا این سرمایه ها به سمت بازار تولید و ساخت و ساز سوق داده شود.

مردم هنوز طعم شیرین و جذاب سرمایه گذاری در بخش های تولیدی را نچشیده اند

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: به نظر من مردم هنوز طعم شیرین و جذاب سرمایه گذاری در بخش های تولیدی را نچشیده اند، قطعا اگر سرمایه گذاری در این بخش ها افزایش یابد، تولید کشور متحول خواهد شد و وضعیت اقتصادی بهبود خواهد یافت، این مسئله موجب کاهش بیکاری و افزایش درآمد مردم نیز می شود.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: در مجموع اقدام صورت گرفته در کاهش میزان سود سپرده های بانکی اقدام مثبتی است، اما پرداخت سود 15درصد نیز هنوز بسیار بالا بوده و بسیاری از افراد با این میزان کاهش نیز برای برداشتن پول و سرمایه گذاری ترغیب نخواهند شد.

دولت باید سازوکار دقیقی را برای جذب سرمایه های سرگردان به سمت تولید طراحی کند

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: نکته مهم این است که دولت باید سازوکار دقیقی را برای جذب سرمایه های سرگردان به سمت تولید طراحی کند، در شرایط کنونی تولید کشور جاذبه بالایی برای سرمایه گذاری ندارد و این مسئله موجب می شود که بسیاری از افراد نقدینگی خود را صرف خرید طلا، ارز یا مسکن می کنند و این مسئله موجب افزایش قیمت ها در این بازارهای مذکور می شود./

پایان پیام

برچسب ها

آسیب شناسی نظام بانکی، احیای تولید، اخبار برگزیده، اصلاح سهمیه بانکها، اصلاح سیستم بانکداری، افزایش تولید، افزایش تولید داخل، افزایش تولید پایدار، افزایش سرمایه، امنیت سرمایه گذاری