کمالی پور مطرح کرد ؛

روش حل بحران سوریه، روش سیاسی و دیپلماتیک

نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس معتقد است به جای اینکه ترکیه در روند صلح سوریه یاری گر باشد، تبدیل به یک طرف نظامی درگیر در این منطقه شده است که در جریان مذاکرات آستانه باید این موضوع را حل کرد.

 خبرگزاری خانه ملت؛ یحیی کمالی پور با بیان اینکه حل بحران سوریه به هیچ وجه نظامی نیست، گفت: اگر راهی جز راه سیاسی می توانست این کشور را نجات دهد تا کنون صلح در منطقه برقرار شده بود لذا تنها روش حل بحران سوریه، روش سیاسی و دیپلماتیک است.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس بر اهمیت ادامه روند مذاکرات آستانه اشاره و بیان کرد: ایران و روسیه مبتکر این حرکت بودند و ترکیه نیز به این جریان پیوست اما اخیرا این کشور با توجه به اهدافی که ناتو و آمریکا داشت، به جای اینکه به روند صلح سوریه کمک کند، به تنهایی تبدیل به یک طرف نظامی درگیر در حوزه سوریه شده است.

وی افزود: به نظر می رسد اقدامات ترکیه ناشی از سیاست هایی است که از بیرون به این کشور دیکته می شود لذا بهترین گزینه برای حل مشکلات سوریه، مذاکرات آستانه است که باید با رعایت اصل خویشتنداری طرفین مذاکره کننده باشد.

نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه ترکیه باید نقش محوری خود را در جریان مذاکرات آستانه ایفا کرده و تابع سیاست های خارج از حوزه جغرافیای سیاسی خود نباشد، خاطرنشان کرد: تنها در صورت همکاری ترکیه با اعضای آستانه می توان روی ثبات در منطقه را دید اما در صورت عدم اجرای تعهدات از سوی یکی از اعضا، قطعا منطقه دچار مشکل خواهد شد./

پایان پیام
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، بحران سوریه، ترکیه، حل بحران سوریه، سوریه