ابراهیمی مطرح کرد ؛

شیوع ویروس کرونا اقتصاد را تحت تاثیر قرار داده است

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: تولیدکنندگان تاثیری بر تصمیمات تنظیم بازاری ندارند و واردکنندگان نیز اگر تخصیص ارز وجود نداشته باشد نمی توانند نهاده های وارداتی را از گمرکات ترخیص کنند.

 خبرگزاری خانه ملت؛ علی ابراهیمی در خصوص تعدد نهادهای تصمیم‌گیر در حوزه کشاورزی و دامپروری و بروز مشکلاتی در این بخش، گفت: ستاد تنظیم بازار و سایر نهادها در یک فعالیت کاملا تخصصی حوزه کشاورزی ورود کرده است و بدون در نظر گرفتن کشش بازار و منافع تولیدکنندگان تصمیماتی می‌گیرد و ماه گذشته بر اساس این تصمیمات اشتباه شاهد معدوم سازی تعداد زیادی جوجه یک روزه بودیم.

رئیس کمیته دام و طیور کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی رانت بسیار قوی در کنار خود دارد و اگر این نوع ارز حذف شود و اجازه بدهند مرغ گوشتی با نرخ آزاد توزیع شود بازار خود را تنظیم می‌کند، ادامه داد: تولیدکنندگان گوشت سفید و قرمز یک بار با وفور ذرت و سویا در انبار‌های شرکت پشتیبانی امور دام و شرکت‌های واردکننده روبه‌رو هستند و یک بار دیگر در میان دوره پرورش بدون تامین نهاده موردنیاز رها می‌شوند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی افزود: شرایط به وجود آمده به واسطه شیوع ویروس کرونا اقتصاد را تحت تاثیر قرار داده و مصرف محصولات پروتیینی نیز از این جهت کاهش داشته است اما مشکلات به وجود آمده نیازمند تصمیمات قاطع و برنده است.

رئیس کمیته دام و طیور کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از ابتدا بر یک محوری بودن سیاست‌گذاری در حوزه کشاورزی تاکید داشته ایم و اگر قانون تمرکز وظایف، سیاست گذار و بخش خصوصی با یکدیگر هماهنگ بودند شاهد سردرگمی فعلی نبودیم، تصریح کرد: در حال حاضر ستاد تنظیم بازار راه حلی برای محصول باقی مانده روی دست تولیدکنندگان مرغ گوشتی ندارد.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه دولت برای کسب اطمینان از تولید تصمیمات یک‌طرفه و قهری می‌گیرد و زیان آن را تولیدکنندگان متحمل می‌شوند، خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان تاثیری بر تصمیمات تنظیم بازاری ندارند و واردکنندگان نیز اگر تخصیص ارز وجود نداشته باشد نمی‌توانند نهاده‌های وارداتی مورد نیاز کشور را از گمرکات و انبارهای بنادر ترخیص کنند./

برچسب ها

احیای تولید، اخبار برگزیده، افزایش تولید، افزایش تولید داخل، افزایش تولید پایدار، بازار، بیماری کرونا، مرغ، ویروس کرونا