قوامی مطرح کرد ؛

کاهش 10 درصدی تورم در سال 98

عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: تقریبا ۱۴۰ هزار میلیارد تومان یعنی ۱۰۳ درصد در سال گذشته منابع مالیاتی دولت وصول شده که از معدود سال هایی است که درآمدهای مالیاتی دولت تحقق پیدا کرده است.

خبرگزاری خانه ملت؛ هادی قوامی در تشریح نشست  کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: این جلسه با حضور نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و حکمی خزانه‌دار کل کشور و معاونان آنها برای بررسی گزارش عملکرد بودجه سال 1398 برگزار شد.

قوامی  با بیان اینکه تقریبا 98 درصد منابع بودجه سال گذشته تحقق پیدا کرده است، افزود: مجلس درآمد حاصل از فوش نفت را 150 هزار میلیارد تومان در بودجه پیش بینی کرده بود که 50 هزار میلیارد تومان بیشتر محقق نشد و 100 هزار میلیارد تومان کسری ایجاد شده از طریق منابع صندوق توسعه ملی تامین شد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس افزود: براین اساس با لحاظ آوردن سایر منابع به عنوان جانشین منابع تحقق پیدا نکرده، می‌توان اعلام کرد که منابع دولت در سال گذشته 98 درصد محقق شده است.

وی با تاکید براینکه در بخش درآمدهای مالیاتی تقریبا 140 هزار میلیارد تومان وصول شده است، بیان کرد: این یعنی 103 درصد در سال گذشته منابع مالیاتی دولت وصول شده که از معدود سال‌هایی است که درآمدهای مالیاتی محقق شده است و در بودجه عمرانی هم با توجه آوردن منابع جایگزین تقریبا در بخش مصارف و بودجه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای تحقق پیدا کرده است.

تامین منابعی برای جبران کسری بودجه، خواسته نمایندگان

عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: نمایندگان مجلس در ادامه جلسه سوالات و دغدغه‌های خود را درباره بودجه 98 و مسایلی که به دلیل بروز حوادث مترقبه اوایل سال مانند سیل و زلزله و هم در پایان سال به دلیل کرونا پیش آمد و منابع درآمدی دولت را تحت تاثیر قرار داد و این موضوع همچنان منابع درآمدی و وضعیت مصارف دولت را در سال 99 تحت تاثیر قرار داده، مطرح کردند. بنابراین توجه به بودجه سال 99 و کسری‌هایی که احتمالا امسال خواهیم داشت و پیدا کردن منابع جانشین برای آن یکی از اولویت‌های خواسته شده نمایندگان از نوبخت بود.

قوامی تاکید کرد: سازمان برنامه و بودجه با کمک وزارت اقتصاد و دارایی که این روزها بخشی از این کمبود سرمایه را از طریق فروش دارایی‌های دولت در بازار بورس تامین می‌کنند و مسلما بخشی از کسری بودجه دولت از همین راه که کانال مطمئنی هم هست، جبران می‌شود.

کاهش 10 درصدی تورم در سال 98

عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: فروش دارایی‌های دولت در بورس مانند استفاده از منابع بانک مرکزی نیست که منجر به افزایش پایه پولی و تورم شود، شاخص‌هایی هم که در این جلسه برای تورم ارائه شد نشان می داد، روند رشد تورم در سال 98 کاهشی بوده زیرا در شهریور ماه تقریبا 42 درصد تورم بود که در اسفند ماه به 32 درصد رسید یعنی نرخ تورم ده درصد نسبت به شهریور ماه کاهش پیدا کرده است.

وی اظهار کرد: خالص اشتغال هم حدود 400 هزار نفر افزایش را نشان می‌دهد که امیدواریم با توجه به شرایط امسال تدابیری اتخاذ شود تا مشکلات و فشارها بر بازار کشور و اوضاع اقتصادی به حداقل برسد./

پایان پیام
 

برچسب ها

آسیب شناسی اقتصاد، اخبار برگزیده، اصلاحیه بودجه های سالانه، افزایش بودجه، بیماری کرونا، ویروس کرونا