در صحن علنی مطرح شد ؛

مخالفت قاضی پور، پژمانفر و کامران با لایحه توسعه منطقه آزاد انزلی

نمایندگان مخالف لایحه توسعه محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی انزلی دلایل خود را بیان کردند.

 خبرگزاری خانه ملت؛  نادر قاضی پور در نشست علنی امروز (سه شنبه، 16 اردیبهشت 1399) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با لایحه توسعه محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی انزلی اظهار داشت: با اصل مناطق آزاد موافق هستم، اما در عمل آنگونه که باید نتایج مورد انتظار حاصل نشده است، زیرا انتظار داشتیم سرمایه گذار خارجی در مناطق آزاد سرمایه گذاری کرده و به تقویت تولید داخلی و صادرات کمک کند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی را بدون اذن مجلس تاسیس کردند، بیان کرد: در جریان این اقدامات، در اراضی کشاورزی که متعلق به مردم بود، ویلاسازی کردند.

وی در تشریح علت مخالفت خود را این لایحه افزود: علت مخالفت من این است که چرا بدون اذن مجلس این کار انجام شده، در حالی که دیوان محاسبات و دیوان عدالت هم در احکام خود این اقدامات را تخلف تلقی کردند و ما نباید احکام این دیوان ها را نسخ کنیم.

قاضی پور گفت: با مدیران متخلفی که بدون اذن قانونی، شالیکاران و کشاورزان را از زمین هایشان بیرون کردند و به افراد خاص دادند، باید برخورد شود.

در ادامه نصرالله پژمانفر نیز ضمن اعلام مخالفت خود با لایحه توسعه محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی انزلی اظهار داشت: از لحاظ شکلی مسیر قانونی برای احداث این منطقه آزاد طی نشده و امروز در حالی که مسئولان امر اقدامات خود را انجام داده اند به دنبال تثبیت و مستند کردن اقدامات خود از مجلس هستند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس با بیان اینکه به بهانه ایجاد منطقه آزاد، زمین های کشاورزی مردم را تصرف کرده و تغییر کاربری داده اند، بیان کرد: بسیاری از شوراها و مسئولان محلی در تماس با من، مخالفت خود را با این موضوع ابراز کردند و معتقد بودند که این منطقه آزاد متعلق به گیلان نیست، بلکه متعلق به انزلی است.

وی افزود: فلسفه ایجاد مناطق آزاد کمک کردن به تولید بوده، اما اکنون باید توجه داشت که سرمایه داران و قاچاقچیان نیز از زمینه های ایجاد شده سوءاستفاده می کنند، زیرا کالاهایی مانند نخ را وارد می کنند و موجب تعطیلی کارخانه های نخ ریسی و پتوبافی شده اند.

پژمانفر گفت: مخالف اساس مناطق آزاد نیستم، اما در عمل مناطق آزاد زمینه تضعیف تولید کشور را ایجاد می کند.

در ادامه حسن کامران دستجردی نیز در مخالفت با لایحه توسعه محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی انزلی اظهار داشت: از سال 71 تاکنون این مناطق آزاد وبال گردن کشور شده اند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس با اشاره به دلایل موافقان این لایحه که به وسعت کم منطقه آزاد انزلی نسبت به سایر مناطق آزاد کشور استناد می کردند، بیان کرد: در چین منطقه آزاد کمتر از یک کیلومتر و در سنگاپور 327 کیلومتر وسعت مناطق آزاد است و موافقان نباید وسعت منطقه آزاد انزلی را کم تلقی کنند.

وی با بیان اینکه مکان یابی ایجاد مناطق آزاد غلط بوده است، افزود: با چه اذن شرعی مسئولان منطقه آزاد انزلی به ملک مردم دست اندازی کردند و کاربری این اراضی را تغییر دادن، در حالی که اگر یک کشاورز این کار را کند، به شدت با وی برخورد می شود.

کامران گفت: برای ایجاد مناطق آزاد که کارکرد نامناسبی دارد، توجیهاتی مانند کمک به جهش تولید و اقتصاد مقاومتی می آورند، در حالی که این شیوه ایرادات جدی دارد و اگر به این لایحه رأی دهیم، یک بدعت بد و سنت غلط را قانونی کرده ایم./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، سازمان های مناطق آزاد، صحن علنی