هاشمی مطرح کرد؛

کودکان خیابانی جزو محروم ترین و آسیب پذیرترین اقشار جامعه

رئیس کارگروه آسیب های اجتماعی مجلس از پیگیری علت افزایش تعداد کودکان خیابانی از وزارت کشور خبر داد و نبود مدیریت یکپارچه را مهمترین علت عدم ساماندهی این قشر کودکان دانست.

 خبرگزاری خانه ملت ؛ همایون هاشمیبا ابراز  نگرانی از افزایش تعداد کودکان خیابانی در کشور به ویژه پایتخت، گفت: کودکان خیابانی جزو محروم‌ترین و آسیب پذیرترین اقشار جامعه محسوب می‌شوند که حضور آنها در خیابان‌ها تشدید آسیب‌های اجتماعی را در پی داشته و در معرض انواع آسیب‌ها هستند.

رئیس کارگروه آسیب های اجتماعی مجلس با تاکید بر اینکه باید میان کودکان خیابانی و کار تفکیک قائل شد، افزود: کودکان کار و خیابانی آینده‌سازان ایران هستند و می‌توانند نقش موثری در بهبود وضعیت کشور داشته باشند بنابراین باید با تمامی توان از آنها حمایت کنیم.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی با هشدار نسبت به اینکه کودکان خیابانی و کار در معرض انواع سوء‌استفاده‌ها و آسیب‌ها قرار دارند، تصریح کرد: افراد سودجو یا باندهای توزیع مواد مخدر به راحتی کودکان کار و خیابانی را مورد استثمار قرار می‌دهند و از آنها بهره‌گیری می‌کنند و در شرایط نامطلوبی از نظر تغذیه و بهداشت قرار دارند.

وی  با بیان اینکه راهکارهای مختلفی در سطح بین المللی برای مبارزه با کار کودک پیش‌بینی شده است، گفت: در ایران هم برنامه‌های خوبی مدنظر قرار گرفته و دستگاه‌های متولی باید به گونه‌ای در مسیر اجرای این برنامه‌ها گام بردرند که شاهد حضور کودکان در خیابان‌ها نباشیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آسیب کودکان کار و خیابانی با سایر آسیب‌های اجتماعی قابل مقایسه نیست، ادامه داد: کودکان خیابانی به دلیل محرومیت و فقر اقتصادی خانواده به تکدی‌گری در خیابان ها روی آوردند و می طلبد دولت و مردم با شناسایی و حمایت اقتصادی مناسب از خانواده‌ها نسبت به توانمندسازی آنها اقدام و از حضور آنها در خیابان‌ها جلوگیری کنند.

هاشمی ، با بیان اینکه نباید وظیفه شهرداری‌ها را در ساماندهی کودکان خیابانی فراموش کرد، گفت: شهرداری ها در رابطه با ساماندهی کودکان خیابانی و متکدی وظیفه خطیری دارند و همچنین سازمان امور اجتماعی که نقش دیده‌بان، ناظر عالی و سیاست‌گذار کلان دارد و در وزارت کشور مستقر است باید آسیب های اجتماعی از جمله کودکان خیابانی را جدی بگیرد و برای ساماندهی این قشر کودکان اهتمام جدی داشته باشد البته سازمان بهزیستی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم باید همکاری هماهنگی برای توانمندسازی و ساماندهی کودکان داشته باشند.

نبود مدیریت یکپارچه مهمترین علت عدم ساماندهی کودکان خیابانی

این نماینده مردم در مجلس دهم، نبود مدیریت یکپارچه را مهمترین علت عدم ساماندهی کودکان خیابانی دانست و افزود: برای جمع آوری و ساماندهی کودکان خیابانی باید هماهنگی لازم میان دستگاه های متولی به وجود آید./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، امور کودک و نوجوان، حقوق کودک، ساماندهی کودکان کار، فقر و بیکاری