پزشکیان مطرح کرد ؛

داوطلبان انتخابات باید از حق رسیدگی به شکایات برخوردار باشند

نایب رئیس مجلس در واکنش به ایراد شورای نگهبان به طرح اصلاح قانون انتخابات، گفت: نمایندگان به دنبال بی خاصیت کردن احراز صلاحیت داوطلبان نیستند بلکه نمایندگان تاکید داشتند اگر کسی به داوطلبی اتهامی زد، فرد باید بتواند موضوع را در دادگاه پیگیری کند.

خبرگزاری خانه‌ملت ؛ مسعود پزشکیان در واکنش به اظهارات دبیر شورای نگهبان مبنی بر «بی خاصیت کردن احراز صلاحیت داوطلبان» با اصلاح قانون انتخابات، گفت: بر اساس قانون، قوه قضاییه به عنوان یکی از مراجع چهارگانه باید هر نظری درباره داوطلبان وجود دارد را به شورای نگهبان اعلام کند، اگر کسی هم مجرم یا متهم است باید مدارک آن را به دادگاه ارایه شود.

پزشکیان تصریح کرد: در صورتی که فردی متهم و مجرم نیست و در دادگاه پرونده ندارد نباید با پرس و جو از محله یا یکی از رقبای انتخابات برای وی پرونده سازی کرد زیرا این کار دور از انصاف است و منطقی نیست که به داوطلبی اتهام رانت خواری یا دزدی زده شود و هیچ قضاوتی درباره وی در دادگاه نشود.


نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی افزود: منطقی نیست که به کسی اتهام دزدی یا رانت خواری زده شود اما وی را در هیچ دادگاهی محکوم نکنیم. فردی که اتهاماتی علیه او مطرح شده باید از حق شکایت برخوردار باشد تا آبروی مسلمانی ریخته نشود.

پزشکیان یادآور شد: داوطلبان انتخابات باید حق پیگیری و شکایت داشته باشند تا کسی نتواند به راحتی به آنها تهمت بزند. نمایندگان با مصوبات خود به دنبال بی‌خاصیت کردن احراز صلاحیت داوطلبان نبودند. نمایندگان تاکید داشتند اگر کسی به داوطلبی اتهامی زده شد، فرد باید بتواند موضوع را در دادگاه پیگیری کند.

وی تصریح کرد: یک مسیحی از حضرت علی(ع) به دادگاه شکایت کرد و دادگاه هم به نفع فرد مسیحی حکم داد. بنابراین در شرایطی که حضرت علی(ع) و یک فرد مسیحی می توانند حق و حقوق خود را در دادگاه پیگیری کنند با اینکه اتهامی علیه امام عادل مطرح شده بود چرا یک داوطلب انتخابات نمی تواند از این حق برخوردار باشد؟

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در صورتی که ایراد شورای نگهبان به صحن مجلس برسد، به سرعت در دستور کار قرار می‌گیرد و تعیین تکلیف می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان در ارتباط با طرح اصلاح قانون انتخابات گفت: اصلاح قانون انتخابات باید ناظر به سیاست‌های کلی انتخابات باشد، اما متاسفانه طرح اخیر نه تنها هیچ نسبتی با سیاست‌های کلی انتخابات ندارد بلکه با هدف بی خاصیت کردن احراز صلاحیت داوطلبان طراحی و تصویب شده است./

پایان پیام
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، اصلاح شرایط نامزدهای انتخابات، الکترونیکی کردن انتخابات، انتخاب، انتخابات