نوروزی مطرح کرد ؛

تبدیل حبس های ابد غیرحدی به حبس درجه یک

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس از رفع ۱۳ ایراد شورای نگهبان به طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری خبر داد و گفت: بر اساس مصوبه امروز کمیسیون تمامی حبس های ابد غیرحدی در قانون به حبس درجه یک تبدیل می شوند.

 خبرگزاری خانه ملت؛ حسن نوروزی در تشریح دستورکار روز یکشنبه، (21 اردیبهشت ماه ) کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی از رفع ایرادات شورای نگهبان به طرح کاهش مجازات حبس تعزیری در نشست امروز خبر داد و گفت: 13 ایراد شورای نگهبان به این طرح با حضور دهقان، عضو شورای نگهبان، معاون وزیر دادگستری، و کارشناسانی از مرکز پژوهش‌های مجلس، ستاد مبارزه با مواد مخدر، نیروی انتظامی، سازمان زندان ها و قوه قضائیه پس از بحث و گفت و گوهای صورت گرفته رفع شدند.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامیافزود: بند یک طرح در مورد بحث موضوع مجازات ماده 621 قانون مجازات اسلامی بود که بر اساس آن در صورتی که ارتکاب به جرم به عنف یا تهدید باشد به حبس درجه چهار و در غیر این صورت به حبس درجه شش محکوم می‌شود که شورای نگهبان تاکید داشت که حبس درجه 6 نامعقول است که با اصلاح صورت گرفته به حبس درجه 5 تغییر یافت.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یک تبصره به ماده 3 طرح الحاق شد که تمام حبس‌های ابد غیرحدی مقرر در قانون به حبس درجه یک تبدیل می شود.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی افزود: بر اساس ماده 7 مصوب؛ در جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور در صورت همکاری موثر مرتکب در کشف جرم و شناسایی سایر متهمان تعلیق بخشی از مجازات با رعایت ماده 46 قانون مجازات اسلامی بلامانع است؛ ما در این طرح تعلیق‌ها را افزایش دادیم تا مجرمان امیدی به رهایی از زندان داشته باشند.

نوروزی یادآور شد: در ماده 57 اصلاحی قانون مجازات اسلامی مصوب 92 آمده بود که در حبس‌های تعزیری درجه یک تا درجه چهار، پس از سپری شدن به یک پنجم و در حبس‌های تعزیری درجه 5 تا درجه 7 به طور مطلق دادگاه صادرکننده حکم قطعی می‌تواند به صورت مشروط محکوم را با رضایت خود تحت نظام نیمه آزادی قرار دهد که شورای نگهبان ایراد گرفت که در این رابطه تناسبی وجود ندارد بنابراین این ماده اصلاح و عبارت پس از سپری شدن به یک چهارم جایگزین یک پنجم شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: بر اساس ماده 9 اصلاحی هم تبصره یک ماده 62 ابقاء و دو تبصره به آن الحاق شد که بر اساس تبصره 2 مقررات این ماده در مورد حبس‌های تعزیری درجه دو، سه و چهار نیز پس از گذراندن یک چهارم مجازات‌های حبس قابل اعمال است.

رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: بر اساس تبصره ماده حداقل و حداکثر مجازات های حبس تعزیری درجه چهار تا هشت مقرر در قانون برای جرائم قابل گذشت به نصف تقلیل می‌یابد که شورای نگهبان ایراد گرفت و پس از بحث و گفت و گوهای صورت گرفته توافق لازم صورت گرفت.

نوروزی افزود: بر اساس ماده 10 طرح؛ ماده 72 قانون مجازات اسلامی مصوب 92 اصلاح شد که بر اساس آن تعدد جرائم عمدی که مجازات قانونی حداقل یکی از آنها بیش از دو سال حبس باشد مانع از صدور حکم به مجازات جایگزین حبس بوده البته این ماده مربوط به جرائم سبک است.

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مواد 12 تا 14 طرح حذف شد./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، حبس، قانون مجازات اسلامی، مجازات