رحیمی جهان آبادی مطرح کرد ؛

تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی مجلس گفت: به نظر می رسد اقدام بشردوستانه تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا شامل حال زندانیان جرایم عمومی شود و مشمول زندانیانی که به اتهام جرایم جاسوسی و امنیتی اسیر شدند، نشود اما اگر دولت ها توافق کنند هر زندانی را می توان تبادل کرد.

  خبرگزاری خانه‌ملت؛ جلیل رحیمی جهان آبادی درخصوص تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا، گفت: تبادل زندانیان حتی تبادل اسرا بین کشورهای در حال جنگ مرسوم است. پیشنهاد ایران برای تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا به ویژه در شرایط بحرانی شیوع کرونا بشردوستانه است زیرا مشکلات زندانیان دو طرف حل و فصل می‌شود.

رحیمی جهان آبادی تصریح کرد: هماهنگی لازم برای تبادل زندانیان بین دو کشور از طریق دفاتر حافظ منافع ایران و آمریکا انجام می‌شود. دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران نیز این موضوع را رصد و شرایط تبادل را تعبیه می‌کند.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی افزود: در صورت موافقت آمریکا با این اقدام بشردوستانه بخشی از مشکل زندانیان حل می‌شود البته به نظر می‌رسد این اقدام بشردوستانه شامل حال زندانیان جرایم عمومی شود و مشمول زندانیانی که به اتهام جرایم جاسوسی و امنیتی اسیر شدند، نشود اما اگر دولت هر دو کشور توافق کنند هر زندانی را می‌توان تبادل کرد.

رحیمی جهان آبادی با اشاره به تبادل زندانیان بین ایران و ترکمنستان، آذربایجان و کشورهای دیگر شرق آسیا در مدت اخیر، گفت: همانطور که سخنگوی دولت و وزیر امور خارجه تاکید کردند تبادل زندانیان به معنای تعبیه زمینه انجام مذاکره با آمریکا نیست.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از مدت ها پیش درباره تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا اعلام آمادگی کرد اما طرف آمریکا هیچ پاسخی به ایران نداد. امیدواریم در شرایط بحرانی کنونی این امر تحقق پیدا کند.

وی افزود: ما خواستار آزادی تمام ایرانیانی که به درخواست آمریکا در کشور‌های مختلف و به دلایل غیر‌منطقی دستگیر و زندانی شده‌اند، هستیم./

پایان پیام

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استکبار آمریکا، زندان ها، زندانیان