احمدی بیغش مطرح کرد ؛

تغییر آیین نامه داخلی درباره انتخاب هیات رئیسه به تایید شورای نگهبان رسیده است

نایب رئیس مجلس در پاسخ به تذکر آیین نامه ای احمدی بیغش متذکر شد که انتخاب هیات رئیسه دائم توسط منتخبان به تایید شورای نگهبان رسیده لذا ایرادی به آن وارد نیست.

 خبرگزاری خانه‌ملت؛  محمود احمدی بیغش در نشست علنی امروز (یکشنبه 11 خرداد) مجلس شورای اسلامی، در تذکری آیین نامه ای با استناد به بند 11 ماده 23 آیین نامه داخلی تصریح کرد: فلسفه تذکر این است که آن مسئله و مشکل که در صحن ایجاد می شود، در زمان خود مورد تذکر قرار گیرد، متاسفانه از ابتدای جلسه بارها کتابچه آیین نامه داخلی را بالا بردم ولی هیات رئیسه به آن توجهی نکرد.

وی ادامه داد: متاسفانه در مجلس هشتم نیز رئیس وقت هیچ توجهی به تذکرات نمایندگان نمی کرد، مگر اینکه خود مایل بود، در حالی که نباید بر اساس آنچه که مایل هستیم، تصمیم گیری کنیم.

نماینده مردم شازند در مجلس یازدهم همچنین با استناد به اصل 65 و 96 قانون اساسی، تصریح کرد: مجلس با حضور دو سوم نمایندگان رسمیت می یابد، اما ما در روز پنجشنبه که هیات رئیسه انتخاب شد، هیچیک از منتخبان اعتبارنامه مصوب نداشتند. لذا فرآیند انتخابات هیات رئیس خلاف قانون بوده است.

احمدی بیغش اضافه کرد: در سال 97 نیز مجلس مصوبه ای درباره حذف هیات رئیسه موقت از آیین نامه داخلی داشت که نمایندگان در شرایطی که منتخب بودند، هیات رئیسه دائم را انتخاب کردند. البته اطلاع دارم که این مصوبه به تایید شورای نگهبان رسیده است، اما سوال اینجاست که آیا انتخاب هیئت رئیسه دائم توسط متخبان خلاف آیین نامه نیست، افکار عمومی از ما انتظار پاسداری از قانون اساسی را دارند که میثاق خون صدها هزار شهید از جمله خون شهید بهشتی است.

امیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: تفسیر قانون اساسی برعهده شورای نگهبان است و لذا آیین نامه جدید و اصلاحات انتخابات هیات رئیسه آن نیز به تایید شورای نگهبان رسیده است، لذا تذکر شما وارد نیست./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، صحن علنی