آصفری مطرح کرد ؛

بیگانگان به دنبال اختلاف افکنی میان مردم ایران و افغانستان

نماینده مردم اراک در مجلس یازدهم با اشاره به حادثه هریرود، گفت: روابط ایران و افغانستان دیرینه و بهم نزیک است اما برخی در تلاشند تا در روابط دو کشور اخلال ایجاد کنند.

 خبرگزاری خانه‌ملت؛  حدود یک ماه پیش یک خبرگزاری محلی افغانستان در خبری مدعی شد ۵۰ تن از مهاجران افغان که به ‌صورت غیرقانونی قصد عبور از منطقه دهانه ذوالفقار برای ورود به ایران را داشتند، از سوی نیروهای مرزی ایران بازداشت شده و پس از شکنجه به رود هریرود انداخته و نیمی از این افراد در آب غرق شده و نیمی دیگر نیز توانستند خود را نجات دهند.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در پی انتشار این اخبار در رسانه‌های افغانستان ضمن ابراز همدردی با خانواده جانباختگان، گفت: این حادثه در خاک افغانستان رخ داده و مرزبانی جمهوری اسلامی ایران وقوع هر اتفاقی در این ارتباط در خاک کشورمان را رد کرده است.

همچنین وزرای امور خارجه ایران و افغانستان در تماس تلفنی توافق کردند تا دو کشور با همکاری یکدیگر و با تشکیل هیأتی، حادثه به‌ وقوع پیوسته در مرز مشترک ایران و افغانستان را مورد رسیدگی قرار دهند . بنابر اظهارات اخیر معاون وزیر خارجه ایران، تاکنون مدرکی دال بر مداخله مرزبانان ایرانی در حادثه هریرود ارایه نشده است.

محمدحسن آصفری با بیان اینکه برخی از کشورها به دنبال ایجاد اختلاف بین ایران و افغانستان هستند، به خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت گفت: ایران و افغانستان با داشتن مرزهای مشترک، ارتباط دیرینه‌ای به لحاظ زبان مشترک و فرهنگ غنی و دیرینه خود با یکدیگر دارند اما برخی در تلاشند تا ارتباط بین ما و افغان‌ها خدشته‌دار شود.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ارتباط ما با افغانستان باید بیش از گذشته شود و تعاملات سیاسی و فرهنگی گسترش یابد. دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران نیز باید توجه ویژه‌تری به همسایگان داشته باشد.

وی افزود: مرز افغانستان از دیرباز مورد دستخوش و سوء استفاده عناصر ضدانقلاب، اپوزیسیون و برانداز بوده تا از این مرز بتوانند برای نفوذ به جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند. علاوه بر اینکه مرزبانی جمهوری اسلامی باید دقت لازم را داشته باشد، دولت هم باید اعتبارات لازم را برای استحکام مرز ایران و افغانستان تخصیص دهد.

آصفری معتقد است: عناصر بیگانه به ویژه رژیم صهیونیستی به شدت دنبال نفوذ در جمهوری اسلامی از طریق مرز افغانستان است، بنابراین دولت و دستگاه دیپلماسی ما باید هوشمندانه این توطئه‌ها را خنثی کنند.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: حوادثی چون هریرود و زدن اتهام به مرزبانی ایران خدشه‌ای در روابط ایران و افغانستان ایجاد نمی‌کند./

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، افغانستان، مرز