پورابراهیمی داورانی مطرح کرد ؛

قیمت ارز با کنترل و نظارت بانک مرکزی قابل کنترل است

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس گفت: مسیر نوسان قیمت ارز با اعمال مدیریت، کنترل و نظارت بانک مرکزی قابل کنترل است و بانک مرکزی توان انجام این مدیریت را به راحتی دارد.

  خبرگزاری خانه ملت ؛ محمدرضا پورابراهیمی داورانی با اشاره به افزایش قیمت ارز در بازار گفت: شیوع کرونا علاوه بر تحریم‌‌ها موجب شده تا وقفه‌ای در میزان ورود ارز به کشور ایجاد شود، البته کرونا به صورت کلی بر بخش‌های مختلف اقتصاد کشورمان و حتی منطقه تاثیرگذار بوده است.

پورابراهیمی ادامه داد: تراز تجاری یکی از محورهای مهم برای ماست یعنی چه میزان توانسته‌ایم صادرات و واردات داشته باشیم، به دلیل محدودیت‌های بهداشتی اعمال شده در پی شیوع کرونا مرزهای میان کشورمان با عراق، افغانستان و ... بسته شد و با توجه به این مسایل وقفه‌ای در ورود منابع ارزی به کشور ایجاد شد.

تامین منابع ارزی کشور مشکلی ندارد

وی  ضمن تاکید براینکه کشور از لحاظ تامین منابع ارزی دچار مشکل نیست، اظهار کرد: دسترسی ما به منابع ارزی دچار مشکل شده است مانند شخصی که نمی‌تواند از حساب بانکی خود پولی برداشت کند. ما اکنون مطالبات قابل توجهی از کشورهای چین، کره جنوبی و ... داریم که فقط به دلیل محدودیت‌ها نمی‌توانیم دریافت کنیم.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس تاکید کرد: مسئولان جمهوری اسلامی ایران به صورت جدی پیگیر دریافت ارزهای حاصل از صادرات هست، همچنین یکی از ماموریت‌های مهم مجلس در این راستا تعامل پارلمانی با این کشورهاست تا بتواند مشکل را حل کند.

وی با بیان اینکه در بحث کنترل قیمت ارز باید تلاش‌هایی انجام شود، افزود: در وقفه‌ای که در بازه زمانی کوتاه مدت برای قیمت ارز پیش آمده باید بانک مرکزی تعادل را میان عرضه و تقاضا در منابع ارزی کشور ایجاد کند البته این موضوع در بلند مدت حل خواهد شد.

تراز تجاری ایران در سخت‌ترین شرایط مثبت بود

پورابراهیمی تاکید کرد: سخت‌ترین سال جمهوری اسلامی ایران از لحاظ اقتصادی سال 98 بود که باز هم تراز تجاری ایران مثبت بود و مشکلی نداشتیم حتی ما در زمان سختگیرانه‌ترین اقدامات در حوزه نفتی در سال 97 توانستیم بخوبی مدیریت بازار را انجام دهیم.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس بیان کرد: پیش‌بینی ما این است که مسیر نوسان قیمت ارز با اعمال مدیریت، کنترل و نظارت بانک مرکزی قابل کنترل است و بانک مرکزی توان انجام این مدیریت را به راحتی دارد.

وی اظهار کرد: کشور منابع ارزی کافی دارد اگرچه دسترسی ما به آن تا حدودی محدود شده اما قطعا بانک مرکزی می‌تواند نرخ ارز را به یک تعادل قیمتی برساند و با توجه به رفع برخی محدودیت‌ها و انجام صادرات مسیر رسیدن به نرخ تعادلی ارز امکان پذیر است./
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، ارز، ارز و پول، دستگاه ه های نظارتی