موسوی مطرح کرد ؛

فرش دست باف مهمترین کالای صادراتی ایران

سخنگوی مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی در مجلس با بیان اینکه فرش دست باف یکی از مهمترین کالاهای صادراتی ایران است، گفت: بهبود وضعیت صنایع فرشبافی که در دروان شیوع کرونا آسیب دیده ، نیازمند همکاری و حمایت ویژه دولت است.

 خبرگزاری خانه ملت؛ علی موسوی با اشاره به اینکه فرش دست‌باف یکی از مهمترین کالاهای صادراتی ایران است، گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و محدود شدن فعالیت کسب و کارها، صادرات فرش ایران نیز همانند بسیاری از صنایع، دچار آسیب شده و به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرده است. فرشبافی در استان آذربایجان شرقی به ویژه در شهرستان‌ها و روستاهای کوچک بسیار شایع بوده و اشتغال‌زایی بسیار بالایی هم دارد.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صنایع فرش نیازمند توجه ویژه دولت است، افزود: با توجه به اینکه فرش‌دستباف یکی از کالاهای مهم صادراتی و نماد هنر ایران است باید به صورت ملی دیده شود. در دوران شیوع کرونا به لحاظ واردات مواد مورد نیاز فرش‌بافی با مشکلات بسیار زیادی رو برو بودیم. بنابراین از رئیس مرکز ملی فرش ایران هم می‌خواهم در این زمینه توجه ویژه و حمایت گونه ای داشته باشد. مجلس و نمایندگان استان آذربایجان شرقی نیز آماده حمایت از طرحهای مربوط به تقویت صنایع فرش ایران هستند.

سخنگوی مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از مسئولان استانی و کشوری درخواست می‌کنم برای حمایت از صنایع آسیب دیده در دوران شیوع بیماری کرونا در جهت تامین مواد اولیه و تسریع در روند صادرات از گمرک تدابیری بی‌اندیشند.

موسوی افزود: غالب خانوارهایی که در صنعت فرشبافی مشغول هستند، کار به صورت خانوادگی پیش می‌رود و افراد یک خانواده به صورت جمعی اقدام به بافت قالی می‌کنند؛ این امر منجر به کاهش بزه‌های اجتماعی و ایجاد درآمد برای تک تک افراد خانواده خواهد شد؛ به نحوی که بیکاری نیز در خانوارهایی که در این شغل مشغول به فعالیت هستند، کاهش می‌یابد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی یازدهم صنعت قالیبافی را تنها صنعت بومی کشور دانست که در صورت حمایت، اشتغالزایی و درآمدزایی بالایی دارد و گفت: بهبود وضعیت صادارت صنعت فرش در گرو همکاری همه جانبه مسئولان دولتی است. امیدواریم با حمایت‌ های انجام شده گام موثری در بهبود وضعیت صادرات فرش و همچنین اشتغالزایی برداریم ./

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، تولید فرش تا توزیع و بازاریابی و فروش، سازمان ملی فرش، فرش، فرش ایرانی، فرش دستباف ایران؛ چشم انداز