عنابستانی مطرح کرد ؛

آسیب های اجتماعی مانند زنجیره ای به هم پیوسته هستند

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس کاهش آسیب های اجتماعی را مستلزم بهبود فضای کسب و کار دانست و گفت: کمیسیون باید ساختار راهبردی ایجاد کند تا دستگاه ها وظیفه خود در حوزه آسیب ها را به خوبی انجام دهند و جزیره ای عمل نکنند.

 خبرگزاری خانه ملت ؛ علی اصغر عنابستانی با تاکید بر اینکه آسیب‌های اجتماعی مانند شبکه و زنجیره‌ای به هم پیوسته هستند، گفت: به عنوان مثال آسیب اجتماعی اعتیاد را نمی‌توان جدا از مساله اشتغال و بیکاری دانست و تفکیک شده به آن نگریست؛ مسائل اجتماعی شبکه‌ای به هم پیوسته هستند و اگر بخواهیم روی آسیب‌های اجتماعی تاثیر مثبتی داشته باشیم و آنها را کاهش دهیم باید فضای اقتصادی و کسب و کار را سامان و رونق دهیم و همچنین موانعی را در مسیر آسیب‌ها ایجاد کنیم تا گسترش و رشد پیدا نکنند.

وی  از گسترش آسیب های اجتماعی انتقاد کرد و افزود: متاسفانه سن اعتیاد در دختران و پسران کاهش وگرایش زنان و افراد تحصیلکرده به سمت اعتیاد افزایش یافته و طلاق به شدت در حال رشد و نرخ باروری و موالید کاهش یافته است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه طی سال‌های اخیر خشونت‌ها و جرائمی که در ساختار اجتماعی خلل وارد می‌کنند به شدت در حال افزایش هستند، ادامه داد: اگر نگاه دقیق و موشکافانه داشته باشیم علت‌العلل تمامی این آسیب‌ها مساله اقتصاد است و نمی‌توان از این مهم غافل شده و مسائل اجتماعی را مجزا بررسی کرد.

وی  یادآور شد: از سال 1390 تاکنون به طور تقریبی قدرت خرید مردم به یک سوم کاهش پیدا کرده و به طور مداوم با رشد اقتصادی منفی مواجه هستیم؛ در این شرایط دولت اعلام می‌کند که به عنوان مثال یک میلیون و 800 هزار شغل ایجاد کرده در حالی که بیکاری در حال افزایش و قدرت خرید مردم هم به طور مداوم در حال کاهش است.

نماینده مردم سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و ششتمد در مجلس شورای اسلامی افزود: با افزایش بیکاری گرایش جوانان به سمت اعتیاد افزایش و اختلافات خانوادگی و افزایش طلاق را در پی دارد؛ وزیر کشور در صحن علنی مجلس به گونه ای صحبت می‌کرد که گویا مسئول این مسائل نیست در حالی که موظف است مدیریت و ساماندهی آسیب‌های اجتماعی را دنبال کند.

این نماینده در مجلس یازدهم یادآور شد: در مورد تنظیم بازار از وزیر کشور سوال شد که بیان کرد هیچ اختیاری به استانداران ندادم در حالی که استاندار نماینده حکومت در استان است و نمی‌توانیم بگوییم که استاندارد در استان اختیاری در مورد تنظیم بازار ندارد و این اشتباه استراتژیک است و حتی وزیر کشور باید در این رابطه پاسخگو باشد که چرا استاندار اجازه مداخله در مسائلی در استان را ندارد؛ در مورد حوزه اجتماعی هم همین طور که مطرح کردند مسائل مربوط به سایر حوزه‌ها است در حالی که در عین اینکه می‌گوییم مسائل اجتماعی شبکه‌ای است اما وزارت کشور متولی تنظیم باکس‌های این شبکه است و باید آنها را با هم تنظیم کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: وزارت کشور باید در حوزه آسیب‌های اجتماعی دقت لازم را داشته باشد و در برخی موارد مانع ایجاد کرده و به ابزارهای تشویقی توجه و ساختارهای مختلف را دنبال کند.

وی با انتقاد از اینکه کمیسیون اجتماعی هم وظیفه خود در قبال آسیب‌های اجتماعی را به درستی انجام نداده است، گفت: در کمیسیون اجتماعی یک سری وظایف مشخصی داریم که بخشی در حوزه استخدامی است و بخشی هم مربوط به اشتغال، بیمه و مسائل مشخص اجتماعی است و کمیسیون باید ساختار راهبردی در کشور ایجاد کند تا دستگاه‌ها وظیفه خود در حوزه آسیب‌ها را به خوبی انجام دهند و جزیره‌ای عمل نکنند.

نماینده مردم سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و ششتمد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید نگاه جامع نگر به موضوعات داشته باشیم تا بتوان در کوتاه مدت و بلند مدت از حجم آسیب‌های اجتماعی کشور بکاهیم./

پایان پیام
 

برچسب ها

آسیب شناسی، آسیب شناسی اقتصاد، آسیبهای اجتماعی، اثرات اقتصادی و اجتماعی، اجتماعی، اخبار برگزیده