عباس زاده مطرح کرد ؛

نظارت مردمی، مؤثرترین و کم هزینه ترین نوع نظارت

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: در حال طراحی سازوکاری برای حمایت مادی و معنوی از گزارشگران مردمی فساد هستیم تا ضمن تشویق آنها برای ارائه گزارش، این اقدامات باعث تهدید امنیت سرمایه گذاری نشود.

خبرگزاری خانه ملت؛ محمود عباس زاده با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری خطاب به مسئولان قضایی برای نظارت بر نحوه واگذاری واحدهای تولیدی، گفت: اصل 44 قانون اساسی یک اصل حساب شده و منطقی و منطبق بر منطقی است که در سطح دنیا نیز وجود دارد.

وی  در ادامه با بیان اینکه تصدی دولت در نظام های اقتصادی دنیا امری منسوخ است، عنوان کرد: اگر بر این مهم نظارت نشود مردم متضرر می شوند.

ضرورت واگذاری واحدهای تولیدی از طریق بورس با درنظر گرفتن اهلیت واگذارشونده و قیمت‌گذاری عادلانه


نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه دو مولفه را در امر واگذاری ها بسیار مهم دانست و افزود: نکته اول اهلیت واگذارشونده است که باید محرز شود و تخصص لازم را داشته باشد و نکته دوم قیمت گذاری عادلانه بر اساس دارایی ها و بدهی های هر واحد تولیدی است که باعث رونق تولید و اشتغال زایی می شود که در این راستا واگذاری از طریق بورس بهترین راه است.

عباس زاده مشکینی با انتقاد از عدم رعایت این دو اصل مهم در حوزه واگذاری‌ها بیان داشت: تا کنون چند واگذاری مسأله دار و شبهه دار صورت گرفته که برخی از آنها نیز در استان اردبیل، خوزستان و آذربایجان شرقی بوده که باعث ایجاد حساسیت نیز شده و پرونده آنها در قوه قضاییه در حال بررسی است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه نظارت عمومی و مردمی را بهترین، موثرترین و کم هزینه ترین نظارت توصیف کرد و افزود: وقتی مردم گزارشی از فساد ارائه می کنند اسناد حقوقی لازم را ندارند و صرفا برخی سرنخ ها را نشان می دهند که باید توسط نهادهای مربوطه پردازش شده و به اسناد حقوقی تبدیل شود.

در حال طراحی سازوکاری برای حمایت مادی و معنوی از گزارشگران مردمی فساد هستیم

وی در ادامه با بیان اینکه در بسیاری از کشورها تجربه نحوه ساختارمندی حمایت از کسانی که اقدام به گزارش فساد می کنند، وجود دارد که باید از آن استفاده کنیم، عنوان کرد: ما نیز در حال طراحی چنین سازوکاری برای حمایت مادی و معنوی از گزارشگران مردمی فساد هستیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان ینکه گزارش های عمومی و نظارت مردمی بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: ضمن اینکه باید این گزارش ها را تعریف شده و جامع تر ببینیم و کسانی که فساد را گزارش می کنند مورد تشویق قرار دهیم، نباید باعث شویم این مقابله با فساد امنیت سرمایه گذاران و سرمایه گذاری منطقی را تهدید کند./

پایان پیام
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، فساد اداری و اقتصادی، فساد اقتصادی