موسوی لارگانی مطرح کرد ؛

ضرورت حل مشکل نرخ ارز در کشور

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: برای حل مشکل نرخ ارز در کشور باید نهایتا دو قیمت دولتی و آزاد وجود داشته باشد و حتی اگر بتوان ارز را تک نرخی کرد، بسیاری از مشکلات کشور حل می شود زیرا دو نرخی بودن رانت ایجاد می کند، همانگونه که عده ای طی دو سال قبل طوری سوءاستفاده کردند که صدای دولتی ها هم درآمد.

خبرگزاری خانه ملت؛ سید ناصر موسوی‌لارگانی  با بیان اینکه سال‌هاست شعار و وعده تک نرخی شدن ارز در کشور داده می‌شود، گفت: حتی اعلام ارز 4200 تومانی آقای جهانگیری هم برای واردات و خریدها حداکثر سه ماه تداوم داشت و بعد رها شد.

وی  ادامه داد: دولتی که نسبت به نوسانات و افزایش قیمت ارز در دولت قبلی معترض بود، دو سامانه دیگر علاوه بر سامانه نیمایی برای ارائه ارز ایجاد کرد که این اقدام بسیاری را بیچاره کرده و هنوز هم آقای جهانگیری اعلام می‌کند، تصمیم برای تعیین ارز 4200 تومانی بسیار درست بود و باید وجود داشته باشد در حالی که این ارز برای عده‌ای خاص ایجاد رانت و درآمدهای چند ده میلیاردی کرده است.

موسوی لارگانی  ضمن تاکید براینکه برای حل مشکل نرخ ارز در کشور باید نهایتا دو قیمت دولتی و آزاد وجود داشته باشد، اظهار کرد: اگر بتوان ارز را تک نرخی کرد، بسیاری از مشکلات کشور حل خواهد شد زیرا دو نرخی بودن قیمت ارز موجب رانت می‌شود همانگونه که عده‌ای طی دو سال قبل طوری سوءاستفاده کردند که حتی صدای دولتی‌ها هم درآمد.

بخشنامه‌هایی که موجب ورشکستگی واردکنندگان شده است!

نماینده مردم فلاورجان در مجلس با اشاره به اعتراض برخی افراد به بانک مرکزی به دلیل خرید ارز از سامانه‌های وابسته به این بانک و ورشکسته شدنشان گفت: افرادی به طور مثال در سال 90 با دریافت ارز، کالایی را وارد کرده و بعد آن را با قیمت تنظیم بازار فروخته‌اند و در زمان مقرر هم بدهی خود را با بانک مرکزی تسویه کردند اما بعد بانک مرکزی با صدور بخشنامه‌ای موجب ورشکستگی این شخص شده است.

وی  افزود: بانک مرکزی به طور مثال اعلام کرده، افرادی که تا ساعت دوازه روز فُلان بدهی ارزی خود را تسویه کرده‌اند، شامل پرداخت مابه التفاوت نمی‌شوند و همین بخشنامه عده‌ای را نابود کرد یا شخصی کالایی مانند کاغذ را وارد کرده و به قیمت ستاد تنظیم بازار عرضه کرده است و اگر اکنون بخواهد مابه‌التفاوت را بپردازد مسلما ضرر سنگینی می‌کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: همچنین برخی با ارز نیمایی که زمانی 7 هزار تومان بوده و تقریبا آزاد محسوب می‌شده، کالایی را وارد کرده‌اند اما بعد یک مرتبه ارز نیمایی 12 هزار تومان شد و حالا به وی می‌گویند، باید مابه‌التفاوت را پرداخت کند که همین موضوع موجب اعتراض و ناراحتی برخی واردکنندگان شده است و بانک مرکزی باید به این مسایل دقت کند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، ارز، ارز مبادله ای، ارز و پول، ارزش واردات، واردات کالاهای سرمایه ای صنعتی، کالاها، کالاهای اساسی، کالاهای تولیدی