نگاهی بر قانونگذاری در بخش سلامت در ده دوره مجلس شورای اسلامی

مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی نگاهی بر قانونگذاری در بخش سلامت در ده دوره مجلس انداخته است.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات اجتماعی این مرکز در گزارشی با عنوان «نگاهی بر قانونگذاری در بخش سلامت در ده دوره مجلس شورای اسلامی» آورده است؛ سابقه قانونگذاری در ایران به بیش از یکصد سال می رسد که چهل سال از این دوران مربوط به پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی است.

این گزارش می افزاید؛ با پیروزی انقلاب اسلامی، مجلس شورای اسلامی به عنوان مرجع قانونگذاری در جمهوری اسلامی ایران فعالیت خود را آغاز کرد. وظایف عمده مجلس در دو بخش قانونگذاری و نظارت خلاصه می شود. علاوه بر این براساس قانون اساسی هرکس شکایتی از طرز کار مجلس یا قوه مجریه یا قضائیه داشته باشد، می تواند شکایت خود را کتباً به مجلس شورای اسلامی عرضه کند. مجلس موظف است در مواردی که شکایت به قوه مجریه یا قوه قضائیه مربوط است رسیدگی و پاسخ کافی از آنها بخواهد و در مدتی مناسب نتیجه را اعلام کند و در موردی که مربوط به عموم باشد به اطلاع عامه برساند.

در این گزارش به بررسی توصیفی قوانین مصوب در حوزه سلامت پرداخته و سعی شده علاوه بر تدوین فهرست قوانین و وضعیت طرح ها و لوایح اعلام وصول شده در حوزه سلامت به بررسی قوانین شاخص هر دوره نیز پرداخته شود.

متن کامل این گزارش و نتایج به دست آمده از آن را اینجا بخوانید.

برچسب ها

اخبار پژوهشی