جدی مطرح کرد ؛

ایران با پانزده کشور مرز زمینی و دریایی دارد

نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس اعتقاد دارد ایران با پانزده کشور مرز زمینی و دریایی دارد که فرصت بی نظیری برای توسعه همکاری های چندجانبه است.

خبرگزاری خانه ملت ؛ علی جدی با اشاره به اهمیت توسعه همکاری های چندجانبه با کشورهای همسایه از سوی جمهوری اسلامی ایران، گفت: داشتن مرزهای طولانی و اشتراکات فرهنگی فرصت ویژه ای برای افزایش سطح مناسبات اقتصادی جمهوری اسلامی با همسایگان محسوب می شود.

وی  اظهار کرد: در این بین نباید فراموش کرد که بسیاری از همسایگانمان مصرف کننده هستند و این امر ظرفیت خوبی برای افزایش صادرات محصولات ایرانی است.

نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروزه چین و هند از دیپلماسی اقتصادی بهره خوبی برده اند و بر این اساس توانسته اند در بازارهای کشورهای همسایه حضور پررنگی داشته باشند، ادامه داد: این مهم در حالیست که به عنوان مثال نتوانسته ایم در کشور همسایه آذربایجان فعالیت خوبی انجام دهیم.

نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ایران با پانزده کشور مرز زمینی و دریایی دارد که فرصت های بی نظیری را فراهم کرده است؛ به عنوان مثال کشورهای فارسی زبان اطرافمان بدلیل داشتن اشتراکات متعدد می توانند بازار هدف خوبی باشند.

وی  خاطرنشان کرد: به نظر می رسد وزارت امور خارجه باید دیدگاهش در توسعه روابط با همسایگان تجدیدنظر کند و تلاش جدی برای انعقاد پیمان های دو و چندجانبه انجام دهد./

پایان پیام
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، اعتبارات فرهنگی، تجاری سازی، مرز، مرزنشینان