عنابستانی مطرح کرد ؛

کمیته شفافیت در کمیسیون تدوین آیین نامه

عضو کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس می گوید نباید شفافیت را به شفافیت آراء نماینده تنزل داد.

خبرگزاری خانه ملت؛ علی اصغر عنابستانی  با اشاره به ضرورت شفافیت آراء نمایندگان، گفت: نگاه بنده به موضوع شفافیت جامع است و معتقدم که شفافیت صرفا در موضوع مشخص مشکلی را از جامعه حل نمی کند، بلکه ممکن است مشکلاتی را اضافه کند.

شفافیت تبعاتی دارد که باید پای آن ایستاد

وی  تاکید کرد: موضوع شفافیت را باید در همه عرصه ها از جمله تقنین، اجرا و قضا پیاده شود و ظرفیت عمومی جامعه را برای پذیرش شفافیت افزایش دهند، کسانی که مطالبه گر هستند و در جامعه مطالبه شفافیت می کنند باید بدانند در بسیاری از عرصه ها باید اجازه دهیم شفافیت شکل بگیرد، اگر موضوعی شفاف شود تبعاتی برای افراد خواهد داشت خود به خود افراد به سمت فرار از شفافیت می روند، باید اجازه دهیم که تبعات شفافیت به حداقل ممکن برسد.

نماینده مردم سبزوار، جوین و جغتای در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: مثلا اگر در مجلس موضوع استیضاح یا رای اعتماد به وزیری مطرح باشد و فضای عمومی جامعه سمت به حمایت از شفاف سازی حرکت نکند آن وقت رای عدم اعتماد نماینده ای به وزیری باعث شود مردم حوزه انتخابیه آن نماینده به دلیل عدم توجه وزیر به آن حوزه متضرر شوند، قاعدتا ممکن است نماینده خود به خود به سمت عدم شفافیت گرایش پیدا کند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: در حالی که کلیت شفافیت بسیار خوب است، مطالبه شفافیت را باید در همه عرصه ها گسترش دهیم به شکلی که همه جامعه موضوع شفافیت را به مطالبه تبدیل کنند در عین حال همه بدانند که شفافیت می تواند تبعاتی داشته باشد اما پای تبعات آن بیاستند.

نازل ترین سطح شفافیت، شفافیت رای است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید براینکه شفافیت رای نمایندگان باید اتفاق بیافتد این مطالبه جامعه است، گفت: در عین حال نباید شفافیت محدود به رای شود، نازل ترین سطح شفافیت را شفافیت رای نمایندگان می دانم، در همین مجلس به غیر از شفافیت آراء، مواردی است که باید شفاف شود. علاوه بر این اصل شفافیت در مناسبات قوه مجریه است، بخش عمده فساد موجود در جامعه به دلیل ابهاماتی است که در فرآیندهای حاکم بر قوه مجریه شکل می گیرد بنابراین آنها باید شفاف باشد.

عضو کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: مطالبه گران شفافیت باید عمده نگاه خود را روی شفافیت در عرصه قوه مجریه به ویژه شفافیت در ساختارهای بانکی، حساب های بانکی، شفافیت در حساب های تجاری بانکی به صورت ویژه، شفافیت در نظام های مالیاتی، شفافیت در پروژه ها و برنامه های دولت که عمدتا تبدیل به رانت می شود، قرار دهند این ها مواردی است که به نظر بنده اصل موضوع شفافیت است و می تواند به کم شدن فساد در جامعه کمک بسیاری کند.

وی  تصریح کرد: در این کمیسیون کمیته شفافیت ایجاد شده است و تلاش می کنیم طرح های مختلف نمایندگان در موضوع شفافیت را در زمان کوتاهی بررسی کنیم تا بهترین مدل شفافیت را به صحن ارائه دهیم./

پایان پیام
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، تحول، شفاف سازی، شفافیت، شفافیت و بستر سازی