در صحن علنی صورت گرفت ؛

هیات رئیسه براساس آئین نامه نمی تواند مانع از تشکیل فراکسیون ها و کمیسیون های ویژه شود

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با توجه به تذکر نماینده ارومیه، گفت: هیات رئیسه براساس آئین نامه نمی تواند مانع از تشکیل فراکسیون ها و کمیسیون های ویژه شود بلکه نظر نهایی را نمایندگان در صحن علنی می دهند.

خبرگزاری خانه‌ملت؛ سید سلمان ذاکر در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 18 تیرماه) مجلس شورای اسلامی، در تذکری با استناد به ماده 22 آئین نامه داخلی مجلس، گفت: در شرایط کنونی تهیه و تنظیم برنامه هفتگی مجلس دچار آسیب است، خطای هیات رئیسه در این است که هنوز اهم و مهم را در اولویت کار مجلس قرار نداده است، متاسفانه ما هنوز از فراکسیون سازی نجات پیدا نکرده ایم و امروز به مرحله کمیسیون سازی رسیده ایم.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اولویت مجلس فراکسیون سازی نیست بلکه اولویت ما براساس فرمایشات رهبر انقلاب، معیشت و اقتصاد کشور است. امروز کارگران، مردم، کم درآمدها، زیر گرانی و تورم له شده اند اما خبری در مجلس نیست. متاسفانه در شرایط کنونی، تورم، گرانی، مسکن، گرانی کالا و مصالح و مواد پتروشیمی مردم را عصبانی کرده است از این رو باید مجلس چند اقدام اساسی برای مهار تورم و گرانی انجام دهد زیرا فراکسیون سازی تاثیری در حال مردم ندارد.

در این نشست سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس در پاسخ به تذکر این نماینده، گفت: هیات رئیسه به عنوان مجری آئین نامه نمی تواند تشخیص خودش را به جای تشخیص نمایندگان قرار دهد وقتی طبق آئین نامه جمعی از نمایندگان متقاضی تشکیل کمیسیون ویژه هستند، اضطراری بودن آن با رأی صحن مشخص می شود و در این رابطه هیات رئیسه اجازه نمی دهد که جلوی تشکیل فراکسیون و کمیسیون های ویژه را بگیرد.

وی گفت: درباره تشکیل فراکسیون ها دستورالعملی وجود دارد و مسئولی در هیات رئیسه باید این دستورالعمل را رعایت کند، از این رو در روزهای آتی جلساتی با متقاضیان تشکیل فراکسیون ها برگزار می شود تا این موارد سامان یافته و برخی فراکسیون های مشترک در هم ادغام شود./

پایان پیام
 

برچسب ها

آیین نامه، آیین نامه اجرایی، آیین نامه داخلی، اخبار برگزیده