مالکی مطرح کرد ؛

نیاز به بازنگری در توسعه روابط با همسایگان مشهود است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعتقاد دارد نیاز به بازنگری در توسعه روابط با همسایگان مشهود است زیرا نتوانسته ایم از فرصت های متعدد هم مرز بودن با کشورهای مختلف بهره کافی و مناسبی ببریم.

خبرگزاری خانه ملت ؛ فدا حسین مالکی  با اشاره به اهمیت توسعه همکاری های چندجانبه با کشورهای همسایه از سوی جمهوری اسلامی ایران، گفت: وقتی وزراء دولت در صحن علنی قوه مقننه در خصوص فعالیت وزارتخانه هایشان صحبت می کنند صرفا به مباحث کلیشه ای می پردازند که بیانگر توجه کافی نداشتن به این مولفه است.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در واقع سطح همکاری ها با کشورها باید در سطوح منطقه ای و بین المللی باشد تا بتوان حلقه تحریم ها و تنگناها را خنثی کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به صحبت های ظریف در خصوص عملکرد وزارت امور خارجه در راستای توسعه همکاری های منطقه ای، ادامه داد: به نظر می رسد وزیر یاد شده باید پاسخ دهد چه موقعی اجلاس کشورهای فارسی زبان و وزراء کشورهای اسلامی و غیره را برگزار کرده اند؟.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از وضعیت دیپلماسی اقتصادی کشورمان با کشورهای همسایه، تصریح کرد: نیاز به بازنگری در توسعه روابط با همسایگان مشهود است؛ متاسفانه نتوانسته ایم از فرصت های متعدد هم مرز بودن با کشورهای مختلف بهره کافی و مناسبی ببریم.

مالکی افزود: به عنوان مثال مرز بین ایران و پاکستان حدود یک هزار کیلومتر است که بر این اساس باید تبادلات تجاری‌مان معادل 5 میلیارد دلار باشد در حالی که اکنون با هزار اما و اگر تقریبا یک یک میلیون دلار است.

وی  خاطرنشان کرد: باید اذعان کرد شاید رفت و آمدهایی بین همسایگان وجود داشته اما اجلاس تخصصی برگزار نشده که روسای جمهور دو کشور و چندین وزیر در آن حضور یابند و توافقنامه های مختلفی برای افزایش مناسبات اقتصادی به امضاء برسد./

پایان پیام
 

برچسب ها

آسیب شناسی اقتصاد، اخبار برگزیده، استراتژی توسعه صنعتی، استراتژی سیاست خارجی توسعه گرا، اشتغال و توسعه اقتصادی