مرادی مطرح کرد ؛

حمایت از تولید داخلی و اشتغال

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس خبر داد: قرارداد طرح توسعه میدان نفتی یاران در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی، بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا امضا شد.

خبرگزاری خانه ملت ؛ احمد مرادی از انعقاد قرارداد عملیات توسعه و بهره‌برداری یکپارچه میدان مشترک یاران در ادامه توافقنامه اصولی (HOA) مطالعه این میدان که پیش از این امضا شده بود، خبر داد و گفت: قرارداد طرح توسعه میدان نفتی یاران، صبح امروز (شنبه، ۲۱ تیرماه) با حضور وزیر نفت، معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران (به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران) و مدیرعامل شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا امضا شد.

وی  با بیان اینکه هزینه‌های سرمایه‌گذاری مستقیم و غیرمستقیم نزدیک به 300 میلیون دلار شده است، افزود: همچنین قرارداد آن 10 ساله قابل تمدید است.

نماینده مردم بندرعباس، قشم و ابوموسی در مجلس شورای اسلامی همچنین افزایش ظرفیت تولید نفت خام کشور، حفظ سرمایه ملی در میادین مشترک، حمایت از تولید داخلی، حمایت از شرکت‌های داخلی، بهره‌برداری از نیروهای متخصص بومی و ایجاد اشتغال در منطقه را ازجمله دستاوردهای این قرارداد عنوان کرد.

مرادی با بیان اینکه این میدان در 130 کیلومتری در جنوب غربی اهواز واقع شده است، اضافه کرد: در حالی میدان مشترک یاران با میدان مجنون کشور عراق مشترک است که تمام اقدامات مربوط به طراحی تا ساخت آن نیروهای داخلی صورت می‌گیرد.

نماینده مردم بندرعباس، قشم و ابوموسی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این قرارداد که با هدف بهره‌مندی حداکثری از توان و ظرفیت شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی به امضا رسید، دستیابی به تولید تجمعی اضافی حدود ۳۹.۵ میلیون بشکه را طی ۱۰ سال هدف‌گذاری کرده و هزینه‌های سرمایه‌ای مستقیم آن معادل ۲۲۷ میلیون دلار و هزینه‌های بهره‌برداری از تأسیسات در طول مدت قرارداد (شامل تولید خط پایه و اضافی) معادل ۲۳۶ میلیون دلار برآورد شده است. پیمانکار مؤظف است تمام منابع مالی لازم برای اجرای طرح را تأمین کند.

این نماینده مجلس اضافه کرد: شرح کار این قرارداد مشتمل بر حفاری ۶ حلقه چاه جدید (سه حلقه در یاران شمالی و سه حلقه در یاران جنوبی)، حفاری یک حلقه چاه توصیفی، حفاری یک حلقه چاه تزریق آب موجود، تعمیر پنج حلقه چاه، تجهیز ۲۷ حلقه چاه تولیدی لایه سروک به پمپ درون‌چاهی (ESP)، احداث و به‌روزرسانی تاسیسات سطح‌الارضی، انجام مطالعات آزمایشگاهی و طراحی روش ازدیاد برداشت (EOR) است.

وی افزود: توافقنامه‌ای به‌منظور مطالعه میدان یاران مهرماه سال ۹۵ میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفت و گاز پرشیا امضا شده بود که این توافقنامه، امروز به امضای قرارداد نهایی منتهی شد.

مرادی با بیان اینکه توسعه میدان مشترک یاران که در ۱۳۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز و غرب میدان آزادگان جنوبی قرار دارد و با میدان مجنون عراق مشترک است، گفت: در دو بخش جنوبی و شمالی دنبال شده؛ توسعه یاران شمالی، نخستین پروژه صد درصد بیع متقابل ایرانی به حساب می‌آید که ازسوی شرکت نفت و گاز پرشیا با هدف تولید روزانه ۳۰ هزار بشکه نفت اجرایی شد و در آبان‌ماه سال ۹۵ به بهره‌برداری رسمی رسید و حدود یک سال بعد، برداشت نفت از بخش جنوبی میدان یاران نیز که توسعه آن در دستور کار شرکت مهندسی و توسعه نفت قرار داشت، آغاز شد.

به گفته نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اجرای این طرح توسعه که تا این مرحله نیز با اتکا به توان و ظرفیت‌های داخلی دنبال شده است، ضمن افزایش ظرفیت تولید نفت خام کشور و حفظ سرمایه‌های ملی در میدان‌های مشترک، با حمایت از ظرفیت‌های ایرانی، زمینه بهره‌مندی حداکثری از توان داخل، رونق فضای کار استان و اشتغال‌زایی برای سرمایه انسانی بومی را ایجاد خواهد کرد./

برچسب ها

آسیب شناسی صنعت نفت ایران، اخبار برگزیده، اساسنامه شرکت ملی نفت، اشتغال، اشتغال زایی بخش صنعت، اقتصاد بدون نفت، اقتصاد نفتی