مخالفان بررسی کلیات اصلاح آیین نامه داخلی مجلس مطرح کردند ؛

طرح حدنصاب حضور نمایندگان در کمیسیون ها باید به قانون جامع و دائمی تبدیل شود

مخالفان بررسی کلیات طرح تبصره ای از ماده ۳۸ آیین نامه داخلی مجلس دلایل اظهارنظر خود را بیان کردند.

خبرگزاری خانه ملت؛ سید غنی نظری در نشست علنی امروز (چهارشنبه 25 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با بررسی کلیات طرح اصلاح تبصره 1 ماده 38 آیین نامه داخلی مجلس گفت: بنده با این اصلاح مخالفم، چرا که آیین نامه به صورت کامل نیاز به اصلاح دارد و نه یک بند، چرا که حقوق تعداد کثیری از نمایندگان تضییع شده و از ورود به کمیسیون های تخصصی باز ماندند.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس با بیان اینکه ورود به کمیسیون ها در مجلس تعاملی و براساس دوست یابی بوده نه تخصص و تجربه؛ گفت: در حال حاضر کمیسیون ها تشکیل شده است و اصلاح این تبصره تاثیر چندانی نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه به جای اصلاح ماده 38 ، ماده 36 آیین نامه داخلی نیازمند اصلاح است، تصریح کرد: این ماده نیازمند اصلاح است چرا که حقوق بسیاری از نمایندگان را تضییع کرده است. از این رو پیشنهاد می کنم قبل از به رأی گذاشتن این طرح، نمایندگانی که موافق اصلاح بخشی از آیین نامه داخلی هستند، طرحی را برای اصلاح کل آیین نامه تدوین کنند.

محمدرضا صباغیان در مخالفت با طرح مذکور اظهار داشت: براساس قانون همه کمیسیون ها باید از لحاظ تعداد نماینده یکسان باشند، چرا که هر کمیسیون دستگاهی را در بر می گیرد و نمی توانیم بگوییم که کدام دستگاه اجرایی از دیگری اهمیت کمتری دارد. از طرفی قانون به هر کمیسیون اختیاری داده تا حداکثر 23 نماینده و حداقل 19 نماینده داشته باشد. بر همین اساس کمیسیون هایی که متقاضی بیشتری دارند، با اصلاح این ماده می توانند نماینده بیشتری جذب کرده و دیگر کمیسیون ها از این حداقل 19 نفر نیز کمتر می شوند.

نماینده مردم مهریز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تعداد نمایندگان حاضر در کمیسیون ها نیازمند قانون جامع و کاملی است، گفت: اصلاح این طرح به برخی از افراد امتیاز بیشتری می دهد و حق عده ای دیگر را تضییع می کند.

صدیف بدری نیز در مخالفت با اصلاح ماده 38 آیین نامه داخلی مجلس گفت: مجلس انقلابی یا مجلسی که از عصاره ملت تشکیل می شود، اگر نتواند یک تصمیم جامع برای تشکیل کمیسیون های تخصصی بگیرد، جای بحث و شبهه ایجاد می شود.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس با انتقاد از نحوه ورود نمایندگان به کمیسیون ها گفت: نحوه ورود باید بر اساس تجربه و تخصص و اخذ امتیازات لازم باشد. اگر مجلس نتواند تصمیم جامعی برای نحوه تشکیل کمیسیون هایی بگیرد ، چطور می تواند مشکلات مردم را حل کند.

وی افزود: نحوه ورود نمایندگان به کمیسیون ها باید براساس رتبه بندی و تخصص انتخاب فرد صورت بگیرد. بر همین اساس تعداد هر کمیسیون نیز براساس نمایندگان فعال تعیین می شود./

پایان پیام
 

برچسب ها

آیین نامه داخلی، آیین نامه داخلی مجلس، اخبار برگزیده، امور نمایندگان، تقویت نظارت همگانی بر فعالیت نمایندگان، رأی نمایندگان