نوش آبادی مطرح کرد ؛

سیاست خارجی ایران برپایه احترام متقابل به تمام کشورها است

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ضمن محکومیت مصوبه ضدایرانی پارلمان عربی، گفت: سیاست خارجی ایران برپایه احترام متقابل به تمامی کشورها و عدم دخالت در امور داخلی همسایگانو سایر کشورها است.

 خبرگزاری خانه‌ملت؛ حسین نوش آبادی در واکنش به مصوبه پارلمان عربی مبنی بر «توقف دخالت‌های ایران در امور داخلی کشورهای عربی»، گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده که به اصل عدم مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر پایبند است، به ویژه سیاست راهبردی ایران در ارتباط با همسایگان گسترش مناسبات و همکاری در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی است.

جمهوری اسلامی هیچ گاه تهدیدی برای کشورهای منطقه نبوده است

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی افزود: کشورهایی که تحت تاثیر القائات بیگانگان، غربی‎ها‌، آمریکا و اسراییل قرار می‌گیرند باید بدانند که جمهوری اسلامی هیچ گاه تهدیدی برای هیچ کدام از کشورهای منطقه نبوده و قدرت ایران در حوزه های دفاعی و نظامی در راستای تامین امنیت منطقه و سیاست بازدارندگی است.

وی یادآور شد: رژیم سعودی می‌خواهد با پروژه ایران هراسی کشورهای عربی را علیه جمهوری اسلامی تحریک کند اما از نظر ما این اقدامات مبنای حقوقی و حقیقی ندارد. کشورهای عربی در طول چهل سال گذشته اعتماد کافی به جمهوری اسلامی پیدا کردند.

ایران خود را در یک حوزه تمدنی و دینی با کشورهای عربی می‌داند

نوش آبادی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه به منافع کشورهای عربی تعرضی نداشته است. کما اینکه ما خود را در یک حوزه تمدنی، فرهنگی و دینی می‌بینیم و علاقمندیم که روابط خود را توسعه دهیم. کشورهای عربی و مسلمان نیز تحت تاثیر این مصوبه و دولت‌هایی که خط مشی خود را از آمریکایی‌ها می‌گیرند، قرار نمی‌گیرند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه قدرت جمهوری اسلامی قابل توجه است و همه کشورهای منطقه و دنیا نسبت به آن اذعان دارند، گفت: افزایش قدرت بازدارندگی ایران و توسعه امکانات نظامی و موشکی برای تامین امنیت ملت‌های منطقه است و اجازه نمی‌دهیم منطقه ما دستخوش حضور و نفوذ بیگانگان و کشورهای فرامنطقه‌ای قرار گیرد.

سیاست خارجی ایران برپایه احترام متقابل به تمام کشورها است

وی با تاکید بر اینکه سیاست خارجی ایران برپایه احترام متقابل به کشورها همسایه و منطقه و دنیا است، افزود: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر پایه اصل عدم مداخله بر امور داخلی و پایبند به موازین و حقوق بین المللی است، ما اجازه نمی دهیم که رد پای صهیونیست‌ها در منطقه ما نمود پیدا کند و برخی از کشورهای همسایه بخواهند از دشمنی‌های بیگانگان و صهیونیست ها الگو بگیرند.

نوش آبادی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران چنین مصوبات و بیانیه‌هایی را مذموم می‌داند و محکوم می‌کند. ایران هیچ ترس و هراسی به وجود نیاورده و برخی فقط به این مسائل دامن می‌زنند. در حالی که در آینده نزدیک ثابت می‌شود که این نوع مصوبات ناشی از القائات شیطانی است و ایران عزت و اقتدار خود را در سایه عزت و اقتدار منطقه تعریف می‌کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: جمهوری اسلامی ایران دنبال این است که منطقه را در مقابل نفوذ اجانب تقویت کند و اهداف خود را برای تامین این قدرت تنظیم کرده است.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ پارلمان عربی در جلسه‌ اخیر خود که از طریق ویدئوکنفرانس به ریاست «مشعل بن فهم السلمی» رئیس این سازمان برگزار شد، به اتخاذ راهبرد عربی واحد علیه ایران و ترکیه رأی مثبت داد.

گفتنی است؛ بر اساس بیانیه این نشست «راهبرد واحد برای مقابله با ایران با هدف توقف تمام مداخلات نظام ایران در امور داخلی کشورهای عربی و مقابله با سیاست‌های خصمانه‌اش که امنیت و ثبات در منطقه را تهدید می‌‎کند به علاوه جلوگیری از تشکیل شبه‌نظامیان مسلح یا سازمان‌های مرتبط با نظام ایران در کشورهای عربی تشکیل شده است.» در ادامه این بیانیه به «توقف تبادل تجاری و پروژه‌های مشترک میان کشورهای عربی و ایران و ترکیه تا زمان دست برداشتن این دو کشور از برخی سیاست‌ها فراخوانده شده است.»

برچسب ها

اتحادیه عرب، اخبار برگزیده، برنامه های توسعه کشورها، رژیم صهونیستی، رژیم صهیونیستی، صهیونیست، عرب، عربستان