ولی اسماعیلی مطرح کرد ؛

ضرورت فعال سازی دیپلماسی اقتصادی وکاهش اثر تحریم ها

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس معتقد است سفارتخانه ها و رایزنان ایران در کشورهای همسایه می توانند از ظرفیت اقتصادی این کشورها جهت بی اثر کردن تحریم های اقتصادی حرکت کنند.

خبرگزاری خانه ملت ؛ ولی اسماعیلی  تأکید بر ضرورت فعال سازی دیپلماسی اقتصادی به خصوص با کشورهای همسایه، گفت: از زمانی که برجام به تصویب رسید، مبحث ارتباط با کشورهای مختلف نیز مطرح شد که در حوزه اروپا نتیجه چندان مثبتی نداشت.

فعال‌سازی دیپلماسی اقتصادی باعث کاهش اثر تحریم‌های می‌شود

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به ظرفیت بالقوه و سرشار کشورهای همسایه، عنوان کرد: با توجه به ظرفیت منطقه ای و گستردگی مرزها به لحاظ تعدد کشورهای همسایه و جمعیت بالای آنها، می توانیم با فعال سازی دیپلماسی اقتصادی، تا حدود زیادی تحریم ها را بی اثر کنیم.
ولی اسماعیلی

وی ضمن انتقاد از مغفول ماندن ظرفیت بالای مرزی برای تبادلات اقتصادی، عنوان کرد: متأسفانه در حال حاضر تبادلات اقتصادی ما با کشورهای همسایه بسیار پایین تر از ظرفیت موجود است.

اسماعیلی ضمن مهم دانستن اقدامات رایزن ها در سفارتخانه های ایران در سایر کشورها، بیان داشت: جمع بازار موجود در منطقه بیش از 700 میلیون نفر بوده که نیاز به مدیریت رایزن های اقتصادی ما دارد که در حال حاضر کمرنگ است.

نوع نگاه کشورهای اروپایی و آمریکا یکسان و در نقش پلیس خوب و پلیس بد است

این نماینده مردم از استان اردبیل در مجلس یازدهم راهکار استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه در حوزه اقتصادی را فعال سازی و مدیریت رایزنی های فرهنگی دانست و افزود: باید به کشورهای همسایه به عنوان یک فرصت نگریست و همه تخم مرغ ها را در سبد آمریکا و اروپا قرار نداد چنانچه تا پیش از این نیز نتیجه این اقدامات را دیده ایم.

وی ادامه داد: اروپایی ها به خاطر وابستگی مالی به آمریکا نمی توانند مستقل از آنها تصمیم بگیرند و نوع نگاه این کشورها به ایران یکی است و در نهایت صرفا نقش پلیس خوب و پلیس بد را بازی می کنند.

اسماعیلی در ادامه با تأکید بر اینکه نگاه جمهوری اسلامی باید به سمت کشورهای منطقه و شرقی باشد، عنوان کرد: باید کمرنگ شدن هژمونی آمریکا در دنیا را تسریع و تحریم های ظالمانه را بی اثر کنیم.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: ما این امکان را داریم که با حذف دلار و یورو در تبادلات اقتصادی با کشورهای منطقه و اوراسیا فعالیت اقتصادی داشته باشیم که نیاز به تقویت مدیریت در دیپلماسی اقتصادی دارد./

پایان پیام
 

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اتحادیه اروپا، اثرات اقتصادی و اجتماعی، اخبار برگزیده، اروپا، استکبار آمریکا، اقتصاد اروپا