بابایی کارنامی مطرح کرد ؛

اولویت های کمیسیون اجتماعی

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس تعیین تکلیف طرح حمایت از بیکاران متقاضی کار را جزو اولویت های این کمیسیون دانست و گفت: مجلس و دولت باید در مورد تامین بار مالی طرح به تفاهم برسند.

خبرگزاری خانه ملت ؛ علی بابایی کارنامیدر مورد طرح بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضیان کار، گفت: برآورد اولیه نشان از این دارد که 2 میلیون و 500 هزار نفر در کشور به صورت غیرارادی بیکار هستند و به این شکل نیست که این تعداد قبلا در جایی مشغول بودند و در حال حاضر بیکار شدند بلکه دولت به هر دلیلی نتوانسته برای آنها شغل ایجاد کند.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی افزود: در دنیا برای آن دسته از افرادی که دولت‌ها به هر دلیلی نتوانسته‌اند شغلی ایجاد کنند طرحی تحت عنوان بیمه بیکاری، اجتماعی یا شهروندی وجود دارد که در این رابطه حداقل‌های بیمه‌ای انجام و سوابق بیکاری لحاظ و حداقل حمایت‌های مالی انجام می‌شود اما در کشور ما چون تجربه این کار وجود ندارد تنها بحث بیمه بیکاری غیرارادی نشات گرفته از نیروی کار وجود دارد.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در واقع نیرویی که مشغول کار است اگر به دلیلی اخراج یا محیط کار تعطیل شود صندوق بیمه تامین اجتماعی تا سقف 5 سال به او بیمه بیکاری پرداخت یعنی دولت بیمه را پرداخت می‌کند و خود کارگر 3 درصد سهم بیمه بیکاری را پرداخت و در نهایت از صندوق دریافت می‌کند.

نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس یازدهم یادآور شد: طرح بیمه بیکاری که در حاکمیت مطرح است بحث دیگری بوده و در مورد افرادی است که دولت نتوانسته برای اشتغال آنها کاری کند به همین دلیل اصل موضوع را همه پذیرفتند و نکته اصلی در مورد شیوه‌های پرداخت است.

بابایی کارنامی یادآور شد: برخی بر این باورند که بیمه بیکاری مستقیم باید پرداخت شود و برخی می‌گویند این افراد باید برای مهارت‌آموزی معرفی شوند و در کنار مهارت آموزی حق و حقوقی به آنها پرداخت شود و البته روش دیگر این است که این افراد در کنار بنگاه‌های اقتصادی قرار گیرند یعنی مشوق‌هایی به کارفرماها ارائه شود به گونه‌ای که سهم بیمه کارفرماها را دولت پرداخت کند و بخشی از حمایت‌ها را متقبل شود و این روش‌های پرداختی در حال حاضر در کشور به عنوان ایده مطرح است.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طرح بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضیان کار در مجلس هفتم تصویب شد و به شورای نگهبان ارائه شد و به آن ایراد اصل 75 گرفته شد زیرا منابع آن پیش‌بینی نشده بود و در مجالس هشتم، نهم و دهم هم در مورد آن اقدامی صورت نگرفت و ما در مجلس یازدهم این طرح را در کمیسیون اجتماعی مطرح کردیم که امیدواریم با رویکردی که در مجلس یازدهم وجود دارد تعیین تکلیف و نهایی شود.

وی یادآور شد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا حدودی این طرح را قبول دارد و برای تامین اجتماعی هم قابل بررسی و رصد است زیرا می‌تواند بین عرضه و تقاضای نیروی کار توازن برقرار کند؛ پرداختن به طرح حمایت از بیکاران متقاضی کار جزو اولویت‌های کمیسیون است و اگر مجلس و دولت در مورد تامین بار مالی آن به تفاهم برسند شورای نگهبان هم مخالفتی نخواهد داشت/

پایان پیام

برچسب ها

اخبار برگزیده، بیمه، بیمه کارگران، بیمه بیکاری، بیکار