پاکمهر مطرح کرد ؛

حرکت برای مقابله با ویروس کرونا بهداشت محوراست

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم، بابیان اینکه بی اعتمادی ناشی از شیوع کرونا باعث کاهش میزان مراجعه به دندانپزشکی ها و سطح درآمد این قشر شده است، راهکارهایی را برای رفع دغدغه عمومی پیرامون این موضوع پیشنهاد داد.

 خبرگزاری خانه ملت؛ سید محمد پاکمهر با اشاره به حرفه‌های پزشکی که اقتصاد آنها تحت تاثیر شیوع کرونا قرار گرفته است، گفت: شیوع ویروس کرونا سطح مراجعه و کسب درآمد تعدادی از حرفه‌های پزشکی را تحت تاثیر قرار داده است و آنها را به لحاظ اقتصادی با مشکلات جدی مواجه کرده است که دندانپزشکان یکی از آنها هستند.

توزیع نامتناسب بیماران باعث نوساناتی در سطح درآمد و میزان فعالیت پزشکان شده است

نماینده مردم بجنورد، مانه و سملقان، گرمه و جاجرم و راز و جرگلان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برخی بیمارانی که در گذشته دچار سرماخوردگی یا آنفولانزا می‌شدند به پزشکان متعددی اعم از عمومی، عفونی یا داخلی مراجعه می‌کردند امروز با کوچکترین علامت سرماخوردگی اعم از سرفه، تب، خستگی و ....به مراکز تشخیص کرونا یا متخصصان عفونی مراجعه می‌کنند که این امر یک نابرابری در نوع ارجاع بیماران ایجاد کرده است.

وی تصریح کرد: توزیع نامتناسب بیماران باعث نوساناتی در سطح درآمد و میزان فعالیت پزشکان شده است، کما اینکه در شرایط شیوع کرونا، آزمایشگاه‌ها به دلیل افزایش تقاضا برای انجام تست کرونا از سطح درآمد بالایی برخوردار هستند اما میزان مراجعه به برخی مشاغل پزشکی همچون دندانپزشکان به این دلیل که ابتلا به کرونا از راه تنفس است، کاهش چشمگیری داشته است.

پاکمهر خاطرنشان کرد: هم‌اکنون ممکن است افراد با زدن ماسک به سایر متخصصان مراجعه کنند اما به دلیل عدم اعتمادشان به نوع استریل کردن لوازم دندانپزشکی از مراجعه به آنها خودداری می‌کنند، چرا که نگران هستند از این طریق به کرونا مبتلا شوند.

راهکار افزایش سطح اعتماد عمومی نسبت به دندانپزشکان در شرایط شیوع کرونا

وی در ارائه راهکار برای افزایش سطح اعتماد عمومی نسبت به ارائه خدمات بهینه از سوی دندانپزشکان در زمان شیوع کرونا، افزود: اگر دندانپزشکان پروتکل‌های بهداشتی را به‌طور کامل رعایت کرده و از لوازم یکبار مصرف استفاده کنند، می‌توانند اعتماد بیماران را جلب کنند، در غیر این صورت نگرانی مردم از میزان کشنده بودن این ویروس باعث کاهش سطح مراجعه به این بخش شده که در این شرایط قشر دندانپزشک مظلوم واقع می‌شوند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، یادآور شد: به‌تازگی قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرده که 10 درصد آلودگی بیماران به ویروس کرونا به دلیل مراجعه آنها به مراکز درمانی بوده که واکنش‌هایی را به همراه داشت، بنابراین این نوع اظهارنظرها هم می‌تواند به بی‌اعتمادی مردم نسبت به مراکز درمانی به ویژه دندانپزشکی‌ها دامن بزند.

ما باید برای مقابله با ویروس کرونا بهداشت‌محور حرکت کنیم

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: آنچه مسلم است ما باید در خصوص مقابله با ویروس کرونا بهداشت‌محور حرکت کنیم، چرا که نبود واکسن و داروی قطعی برای ویروس کرونا که به نوعی با تغییر شکلی که می‌دهد مقاوم به درمان است، مانع از این می‌شود که بتوانیم درمان‌محور حرکت کنیم، بنابراین لازم است در این زمینه با حساسیت بیشتری ورود پیدا کنیم./

پایان پیام
 

برچسب ها

آموزش بهداشت، اخبار برگزیده، بخش بهداشت، بهداشت، بیماری کرونا، ویروس کرونا