مرادی مطرح کرد ؛

دلیل قطعی برق چیست؟

نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس، دلیل قطعی مکرر برق در سراسر کشور را عدم استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، تولید ناکافی، فرسودگی تجهیزات و شبکه های انتقال عنوان کرد.

 خبرگزاری خانه ملت ؛ احمد مرادی با انتقاد از خاموشی‌های اخیر در سراسر کشور به ویژه مناطق جنوبی کشور، گفت: این خاموشی‌های مکرر به دلیل فرسودگی شبکه‌های انتقال برق است به همین دلیل روستاها با قطعی برق رو به رو هستند، درواقع ترانس‌ها توانایی لازم را در انتقال و توزیع برق ندارند لذا بسیاری از وسایل برقی مردم سوخته و در شرایط اقتصادی کنونی، جبران این خسارات برای آن‌ها بسیار سخت است.

وی  ادامه داد: گرمای 50 درجه به خودی خود طاقت فرسا است و قطعی برق این سختی را دو چندان کرده است به همین دلیل احیاء، بازسازی و نوسازی شبکه‌های توزیع برق از ضرورت‌های است که وزارت نیرو نمی‌تواند آن را انکار کند.

نماینده مردم بندرعباس، قشم و ابوموسی در مجلس شورای اسلامی تولید پایین برق را علت دیگر قطعی‌های مکرر برق عنوان کرد و افزود:افزایش ساخت و سازهای شهری و رشد جمعیت کشور نیاز داخلی را بالا برده است لذا وزارت نیرو باید انشعابات بیشتری را واگذار کند.

مرادی یادآور شد: به گفته وزارت نیرو صرفا مازاد برق در فصول سرد صادرات می‌شود اما تامین نیازهای داخلی باید اولویت نخست این وزارتخانه باشد و درصورت داشتن مازاد آن را به کشورهای همسایه صادر کرد.

نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر استفاده از بخش خصوصی برای افزایش تولید و توزیع برق در سراسر کشور استفاده کرد، توضیح داد: از آنجا که تولیدکنندگان غیردولتی برق برای عبور از بحران خاموشی همواره در کنار دولت بوده‌اند، اگر 30درصد از سهم صادرات برق برای بازپرداخت‌ وام‌های ارزی این بخش تعلق گیرد، چالش این بخش مرتفع شده و از تعطیلی نیروگاه‌های برق غیردولتی و تکرار خاموشی در سال‌های آینده جلوگیری خواهد شد /.

پایان پیام

برچسب ها

آمارهای برق ایران، اخبار برگزیده، ایستگاه برق، بحران برق، بررسی تولید خودرو برقی در ایران، برق، برق رسانی