خبر

مسیر شما: اخبار پیشگیری، آموزش و ایمن سازی ساختمان های تهران
پیشگیری، آموزش و ایمن سازی ساختمان های تهران

عضو مجمع نمایندگان تهران در مجلس، با انتقاد از عملکرد مسئولان حوزه شهری که در مورد حوادث غیرمترقبه به ابراز نگرانی اکتفا کرده اند، به آنها پیشنهاد داد بودجه ای که در این زمینه دریافت کرده اند را به گروه های جهادی بسپارند تا شهر را از خطرات احتمالی نجات دهند.

  خبرگزاری خانه ملت؛ اقبال شاکری در واکنش به انتشار خبری مبنی‌براینکه زلزله تهدیدی بزرگ برای 30 درصد تهرانی‌ها است که در ساختمان‌های دارای سازه ناپایدار زندگی می‌کنند، گفت: ده‌ها سال است که مسئولان تنها به اظهار نگرانی بسنده کرده‌اند و از زمانی که مطالعات پیرامون وقوع زلزله در تهران توسط یک تیم از متخصصان داخلی و خارجی انجام شده است تنها اظهارنظرهایی از سوی مسئولان مربوطه در این زمینه تکرار می‌شود.

مسئولان شهری چه اقداماتی برای ایمن‌سازی ساختمان‌های تهران انجام داده‌اند؟

وی  ادامه داد: آیا مسئولان هم باید همچون مردم در مورد خطر ناشی از وقوع زلزله در پایتخت ابراز نگرانی کنند یا باید به وظایفشان در این حوزه عمل کنند؟

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تاکنون مسئولان مربوطه چه اقداماتی در حوزه پیشگیری، آموزش و ایمن‌سازی ساختمان‌های تهران انجام داده‌اند؟ چند بار در ساختمان‌های مهم تخلیه اضطراری انجام داده‌اند؟ چند بار دوره‌های آموزش فردی و جمعی لازم برای هنگام وقوع زلزله را در سازمان‌ها و ارگان‌ها اجرا کرده‌اند؟

شاکری یادآور شد: مگر آتشنشانی اعلام نکرد که تعدادی از ساختمان‌های پر تردد تهران از لحاظ حریق ناایمن هستند، شهرداری، وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کشور، سازمان مدیریت بحران و شورای مرکزی اصناف برای ایمن‌سازی آنها چه اقداماتی انجام داده‌اند؟ این دستگاه‌ها باید به بیان اقداماتی که در حوزه پیشگیری و ایمن‌سازی برای زمان وقوع حوادث غیرمترقبه انجام داده‌اند، بپردازند نه اینکه ابراز نگرانی کنند. چرا که متن مصاحبه‌هایی که تاکنون ارائه داده‌اند در جراید و کنفرانس‌های علمی نیز به وفور وجود دارد.

چرا مسئولان برای حادثه کلینیک سینا اطهر از مردم عذرخواهی نکردند؟

وی با تاکید بر اینکه ما اعتبارات تعیین شده در بودجه سنواتی را به این دلیل به دستگاه‌های مربوطه می‌دهیم که برای ایمن‌سازی شهر اقدامات موثری انجام دهند نه اینکه تنها نگران شوند. اظهار کرد: این دستگاه‌ها بر اساس ماموریت سازمانی که دارند باید برای تامین سلامت عمومی گامی جدی بردارند، در همین راستا می‌توان به حادثه‌ای که برای کلینیک سینا اطهر اتفاق افتاد، اشاره کرد، کدام یک از دستگاه‌های مرتبط در این حوزه به دلیل خطای صورت گرفته و کوتاهی که در این زمینه داشته‌اند از مردم عذرخواهی کرد؟.

شاکری افزود: وزارتخانه‌های تعاون، بهداشت، شهرداری و راه و شهرسازی، همه در خصوص تامین سلامت عمومی و ایمن‌سازی شهر مسئول هستند و در این رابطه دستورالعمل دارند، بنابراین باید گزارشی از عملکرد خود ارائه دهند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، خاطرنشان کرد: اگر در پی بروز حوادث طبیعی، گروه‌های جهادی خودجوش متشکل از جوانانی که در قبال کشور و مردم احساس مسئولیت می‌کنند، فعالیت نمی‌کردند، دستگاه‌های اجرایی واقعا در ارائه خدمات ناتوان بودند، و این در حالی است که مسئولان مربوطه حتی از این گروه‌ها تقدیر هم نمی‌کنند.

عضو مجمع نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: هم‌اکنون مسئولان باید رفع مشکلات شهر در زمان وقوع حوادث غیرمترقبه را به گروه‌های جهادی بسپارند و بودجه‌ای هم که در این رابطه به آنها داده شده را در اختیارشان قرار دهند که به طور قطع با انجام اقدامات پیشگیرانه لازم، شهر را از خطر احتمالی نجات خواهند داد. /

نظر شما
مشخصات خبر