طاهری مطرح کرد؛

تاثیر نرخ ارز بر قیمت کالاهای اساسی

عضو کمیسیون صنایع و معادن می گوید نبود نظارت بر بازار، فعالیت سوداگران در کنار رشد نرخ ارز متهمان اصلی گرانی کالاهای اساسی هستند.

 خبرگزاری خانه ملت ؛ مصطفی طاهری درباره تاثیر نرخ ارز بر قیمت کالاهای اساسی، گفت: اگرچه تاثیر نرخ ارز بر قیمت کالاها باید متناسب با وابستگی آنها به واردات مواد اولیه باشد اما گرانی موجود در بازار، گواه اثر بسیار نرخ دلار بر بهای کالاها است.
افزایش قیمت کالاها با نوسانات جزیی نرخ ارز


نماینده مردم زنجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از آنجایی که در کشور ما همه ی امور به نرخ دلار وابسته است، با نوسانات جزیی ارز قیمت ها سرسام آور افزایش می‌یابد، افزود: در حال حاضر فولاد و مواد موردنیاز صنعت ساختمان سازی علیرغم تولید داخل، براساس فوب خلیج فارس در بورس عرضه می شود که این روش بر قیمت سایر کالاهای نیز اثرگذار بوده و موجب گرانی آنها می شود.

قیمت کالاها براساس میزان وابستگی آنها به دلار پس از نوسانات ارزی تغییر کند

عضو کمیسیون صنایع و معادن اظهار کرد: درحال حاضر صنعت خودروسازی به 3.5 میلیارد دلار واردات مواد اولیه و قطعات نیاز دارد که رشد نرخ دلار موجب گرانی خودرو می‌شود از سوی دیگر افزایش قیمت فولاد نیز به صورت غیرمستقیم به رشد بهای خودرو دامن می زند اما از آنجا که ستاد تنظیم بازار قیمت خودرو را تعیین می کند، رشد نرخ دلار اثر کمتری بر گرانی خودرو دارد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه باید قیمت کالاها براساس میزان وابستگی آنها به دلار پس از نوسانات ارزی تغییر کند، اضافه کرد: نبود نظارت بر بازار و فعالیت سوداگران در کنار نرخ ارز متهمان اصلی گرانی کالاهای اساسی هستند./

پایان پیام

برچسب ها

آسیب ناشی از بی ثباتی نرخ ارز واقعی، اخبار برگزیده، ارز، ارز مبادله ای، ارز و پول، کالاهای اساسی