پاک فطرت مطرح کرد ؛

یپلماسی اقتصادی در حوزه کشورهای همسایه

نماینده مردم شیراز در مجلس معتقد است در شرایطی که به کشورهای اروپایی بی اعتماد شده ایم باید دیپلماسی اقتصادی خود را در حوزه کشورهای همسایه تقویت کنیم.

  خبرگزاری خانه ملت؛ علیرضا پاک فطرت با اشاره به فرمایشات مهم رهبر معظم انقلاب درباره نحوه ارتباط با اروپایی ها و عدم اعتماد به آنها، گفت: رهبری فرمودند غیر از آمریکا و رژیم صهیونیستی می توانیم روابط عادلانه و متقابل با سایر کشورها داشته باشیم که اروپا هم می توانست جزء آنها باشد اما اقدامات این اتحادیه به خصوص وقتی کشی در حوزه برجام باعث شد ایران از برنامه های خود عقب بیفتد پس قابل اعتماد نیست.

وی  بر همین اساس یادآور شد: جایگزین کشورهایی که به آنها اعتماد نداریم، کشورهایی هستند که امتحان خود را پس داده اند و می توان به آنها اعتماد کرد که البته برخی کشورهای اروپایی نیز در این دایره می گنجند و می توان به صورت هوشمندانه با آنها وارد مذاکره شد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در ادامه با تأکید بر اینکه در حوزه دیپلماسی اقتصادی کشورهای همسایه و مسلمان باید اولویت باشند، عنوان کرد: باید روابط خود را با این کشورها که حدود 400 میلیون نفر جمعیت در اطراف ایران می شود، تقویت کرده و تبادل تجاری خود را افزایش دهیم لذا سفرای ما در این کشورها علاوه بر شم سیاسی باید شم اقتصادی داشته باشند.

پاک فطرت در ادامه با اشاره به فشار مالی روی دوش مردم کاهش ارزش پول کشور به خاطر دلایل امنیتی و سیاسی، بیان داشت: با این حال همواره این امیدواری را داریم که روزی بتوانیم بودجه کشور را از درآمدهای نفتی جدا کنیم چرا که اقتصاد نفتی اقتصاد آسیب پذیری بوده و نیاز به تقویت آن داریم.

وی افزود: لازم است تنوع کالاهای اقتصادی خود را افزایش دهیم و علت اینکه آمریکا توانسته به اقتصاد ما ضربه بزند این است که به علت وابستگی به نفت، آسیب پذیر هستیم و تقویت صنایع مختلف دیگر می تواند باعث کاهش ضربات دشمن شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه دانش ما در حال تبدیل شدن به ثروت است و نیاز به حمایت دولت دارد، خاطرنشان کرد: ارتباط دانشگاه ها با صنعت افزایش یافته که بسیار ارزشمند است و با کمی امید و انگیزه بیشتر می توانیم از ابرقدرت های صنعتی دنیا شویم چنانچه در حوزه صنعت نظامی و دفاعی حرفی برای گفتن داریم./

برچسب ها

آمریکا، آمریکا و اروپا، اثرات اقتصادی و اجتماعی، اخبار برگزیده، امنیت، رژیم صهیونیستی، مرز