خبر

مسیر شما: اخبار مولفه های تنظیم بودجه در برنامه هفتم اصلاح شود
مولفه های تنظیم بودجه در برنامه هفتم اصلاح شود

نماینده مردم اردستان در مجلس با بیان اینکه در حال حاضر بودجه کشور بر اساس مولفه جمعیت تنظیم شده و این خود باعث تمرکز گرایی می شود، خواستار اصلاح مولفه های تنظیم بودجه در برنامه هفتم توسعه شد.

  خبرگزاری خانه ملت؛ سیدصادق طباطبایی نژاد در نشست علنی امروز (چهار شنبه، 15مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور گفت: ابتدا از مردم شریف شهرستان اردستان که بار دیگر به فرزند خود اعتماد کردن تشکر کنم و امیدوارم در انجام وظایف محوله کوتاهی نکنم و سعی و تلاش خود را برای تحقق اهداف و آرمان‌های انقلاب و منافع مردم به کار بگیرم. پیشاپیش عید سعید غدیر خم را تبریک عرض نموده و امیدوارم خداوند متعال ما را از شیعیان امیرالمومنین علی (ع) قرار دهد که فرمود" لْیوْمَ أَکمَلْتُ لَکمْ دینَکمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیکُمْ نِعْمَتی وَ رَضیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دیناً" .

نماینده مردم اردستان در مجلس یازدهم ادامه داد: مردم این روزها در شرایط ویژه‌ای به سر می‌‎برند. از طرفی بیماری سخت و منحوس کرونا بسیاری از معادلات زندگی را تغییر داده و شرایط جدیدی به وجود آورده است. چه بسیار عزیزانی که تا کنون از دست رفته اند، حدود 18 هزار نفر در ایران اسلامی جان باخته اند. امسال حج برگزار نشد، زیارت‌ها تعطیل شدند، ایام سوگواری اباعبدلله حسین (ع) را در پیش داریم که تدابیر دقیق و صحیح را برای این شرایط می‌طلبد که با دستور العمل های بهداشتی این فریضه دینی کمرنگ نشود. از طرف دیگر شرایط سخت اقتصادی سفره مردم را کوچک کرده است. در بازار مسکن جهش شدید قیمت هم خرید مسکن و هم اجاره آن را مشکل کرده است. بازار خودرو ارز، سکه و دیگر اجناس نیز افزایش قیمت داشته است.

وی ادامه داد: اما برخی از گزارش ها بیشتر آزار دهنده است. به عنوان مثال کالاهای اساسی که ارز دولتی دریافت می‌کنند تورم بیشتری نسبت به بقیه کالاها دارد یا رئیس اسبق دیوان محاسبات گزارش داد که بودجه 98 نزدیک به 60 درصد انحراف از بودجه و نزدیک به 90درصد انحراف از برنامه ششم توسعه داشته است. این یعنی بخش اجرا و نظارت دچار کم کاری و نقص است. از طرف دیگر شرایط بودجه کشور هم بسیار ویژه است. درآمد نفتی در حد صفر و مالیات هم با توجه به شرایط اقتصادی متاثر از کرونا و رکود و تحریم کمک گذشته را به بودجه کشور نمی‌کند.

این نماینده مجلس ادامه داد: بازار بورس و سرمایه درحال تحول است. بسیاری از مردم اموال خود را از بانک ها خارج کرده و در بازار بورس سرمایه گذاری میکنند که هم فرصت بوده و هم تهدید. اگر این سرمایه گذاری حقیقی شده و تبدیل به تولید و ارزش افزوده شود، بهترین فرصت برای تحول اقتصادی است و اگر خدایی نکرده به صورت کاذب و غیر واقعی رشد کند میتواند تهدیدی برای اقتصاد و حتی امنیت کشور باشد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی، افزود: در چنین شرایطی مهمترین چیز توجه به منافع مردم است و مشی حکیمانه و عاقلانه، صبر و ثبات کلید واژه ای بود که رهبر انقلاب در صحبت های اخیر در مناسبت عید قربان فرمودند . در دیدار ایشان که به صروت ویدئو کنفرانس با نمایندگان نیز انجام شد، پرهیز از احساسات و توجه به حساسیت شرایط دولت و کشور را متذکر شدند. در این روزها که دولت سال آخر خود را سپری میکند و کرونا، تحریم و وضعیت بودجه حساسیت ویژه ای را ایجاد کرده است. باید هر گونه سوال یا استیضاح یا تذکر به نفع مردم تمام شود. بنده باتوجه به تجربه نمایندگی در دوره قبل گمان می‌کنم، برخی از تغییرات و اصلاحات باید از مجلس شروع شود.

این نماینده مجلس بیان داشت: تشکر می کنم از تغییر ساعت صحن و افزایش ساعت کمیسیون که تاثیر مثبت و صحیحی است. ابزار های نظارتی مجلس باید تقویت و اصلاح شود. بنده رئیس یکی از کمیته‌های تحقیق و تفحص در دوره گذشته بودم و باید اعتراف کنم ساختار تحقیق و تفحص باید تغییر کند. از بین حدود 200 تحقیق و تفحص شاید 10 عدد در صحن قرائت شد و این نشان دهنده ضعف این ابزار است. سوال ها نتیجه کافی برای تغییر وضع را ندارد. شاید قوی ترین ابزار نظارتی مجلس حکم قضایی دیوان محاسبات باشد که تغییر را ایجاب می‌کند و به آن هم توجه کافی وجود ندارد. خلاصه به نظر می‌رسد در این روزهای شروع مجلس یازدهم و پایان دولت ودوازدهم اولویت اصلاحات ساختاری در درون مجلس برای تقویت هرچه بیشتر جایگاه مجلس است.

نماینده مردم اردستان گفت: گام دوم انقلاب در مجلس تبلور یافته و دراین دوره مجلسی جوان و انقلابی داریم که توجه هرچه بیشتر نمایندگان جوان انقلابی به مسئولسیتی است که بر دوش دارند. مسیر انقلاب در گام دوم به دست شما همکاران و همراهان عزیز است. اعتماد به نخبگان و جوانان مومن انقلاب را در مسیر تحول و پیشرفت قرار می‌دهد که این مهم در همه ارکان تصمیم و اداره کشور مورد نیاز است.

وی تاکید کرد: شهرستان اردستان در شمال استان اصفهان بر سه بخش مرکزی، زواره و مهاباد تشکیل شده که مهترین معضل این منطقه مهاجرت ساکنین به شهرهای بزرگ همچون اصفهان و تهران و کم شدن جمعیت است. بودجه کشور بر اساس مولفه جمعیت تنظیم می‌شود و این خود باعث تمرکز گرایی می‌شود. هرجا جمعیت بیشتری دارد بهره بیشتری از بودجه و رفاه می‌برد و شهرهای کوچک و کم جمعیت چهره محرومیت به خود می‌گیرد. امیدواریم در برنامه هفتم مولفه های تنظیم بودجه اصلاح شود.

وی افزود: این روزهای یکی از مشکلات شهرستان اردستان به عنوان قطب تولید گوشت سفید و مرغ استان اصفهان کمبود نهاده های دامیاست که با توجه به کمیسیون تخصصی خود که کشاورزی است و پیگیری هایی که در حال انجام است امیدواریم با اختصاص ارز لازم در این جهت این مشکل برطرف گردد و مردم نیز از گوشت و مرغ با قیمت مناسب بهره ببرند از طرفی وضعیت جاده های شهرستان اردستان نیاز جدی به اصلاح و مرمت دارد که در این زمینه به وزیر راه و شهرسازی تذکر می‌دهم. تذکر دیگر به دولت برای عدم هماهنگی وزارت نیر و وزارت کشاورزی در اعمال محدودیت برخورداری از آب برای کشاورزان است که به علت خشکسالی استفاده از منابع آبی محدود شده اما زیر ساخت های آن تغییر و یا اصلاح الگوی کشت به تناسب انجام نشده است. /

پایان پیام

نظر شما
مشخصات خبر