رضایی مطرح کرد ؛

اهمیت توسعه دیپلماسی پارلمانی

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با تاکید بر توسعه دیپلماسی پارلمانی، گفت: بازتعریف ساختار روابط و فعالیت دیپلماتیک بین پارلمان ها و افزایش مشارکت کمیسیون و وزارت خارجه برای تعیین اولویت ها، مورد توجه مجلس یازدهم است.

 خبرگزاری خانه‌ملت؛ ابراهیم رضایی با تاکید بر اهمیت توسعه دیپلماسی پارلمانی، گفت: دیپلماسی پارلمانی در کنار دیپلماسی عمومی و رسمی می‌تواند به پیشبرد اهداف سیاست خارجی و نظام کمک کند. در گذشته نیز موارد متعددی وجود داشت که با استفاده از ظرفیت های دیپلماسی پارلمانی وساطتت کردند و مسائل بین دولت‌ها حل شده است.

وی  افزود: رفع برخی موانع در روابط با چین از موضوعاتی است که با نقش پر رنگ مجلس مرتفع شده است. با توجه به اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران پارلمان ها می توانند در آزادسازی پول های بلوکه شده یا حتی استرداد زندانیان ایفای نقش کنند.

نماینده مردم بوشهر و دشتستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهتمام مجلس یازدهم در توسعه دیپلماسی پارلمانی، تاکید کرد: توسعه دیپلماسی پارلمانی نباید منجر به دخالت در کار دولت شود. از این رو مجلس با هماهنگی دولت و وزارت امور خارجه مسائل و موضوعات سیاست خارجی را پیگیری و رصد می کند.

رضایی با بیان اینکه گروه های دوستی- پارلمانی مجلس یازدهم به زودی تشکیل می شود، گفت: شرایط منطقه و بین الملل ایجاب می‌کند که مجالس کشورها روابط بین پارلمانی را تقویت کنند. پارلمان ها با تصویب قوانین بازدارنده می‌توانند روابط بین دولت ها را تسهیل کنند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم معتقد است: مذاکره و رایزنی بین مجلس در راستای منافع ملی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران با حفظ عزت و امنیت کشور ضروری و لازم است. بنابراین توانمندسازی دیپلماسی پارلمانی مستلزم بازتعریف و اصلاح برخی از ساختارها و فرایندهای سیاستگذاری در مجلس شورای اسلامی است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اهتمام نمایندگان دور یازدهم برای بهره‌گیری از تجارب مجالس قبل، افزود: اساسنامه منسجم برای فعالیت گروه‌های دوستی و هیئت‌های دیپلماتیک پارلمانی باید تدوین شود. همچنین مشارکت راهبردی بین وزارت امور خارجه و کمیسیون امنیت ملی به تحقق این امر و تعیین اولویت های فعالیت های دیپلماتیک پارلمانی کمک خواهد کرد./

پایان پیام

 

برچسب ها

اخبار برگزیده، امنیت، تحریم، تحریم ها، تقویت همگرایی پارلمانی