خبر

مسیر شما: اخبار تدوین طرح اصلاح ساختار صندوق های بازنشستگی
تدوین طرح اصلاح ساختار صندوق های بازنشستگی

رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه مجلس گفت: دولت با ادامه روند پرداخت حقوق بازنشسته ها به شکل حاضر قطعا در ۱۰ سال آینده برای تامین حقوق آنها با یک بحران مواجه خواهد شد و بنابراین ما در حال تدوین طرح اصلاح ساختار صندوق ها هستیم.

  خبرگزاری خانه ملت؛ محسن زنگنه با اشاره به بررسی موضوع ساماندهی صندوق‌های بازنشستگی در این کمیته گفت: حدود 130 هزار میلیارد تومان هزینه پرداخت حقوق بازنشستگان در بودجه امسال است که بعدا مبلغی هم به عنوان همسان‌سازی حقوق‌ها به آن اضافه شد.

محسن زنگنه با بیان اینکه صندو‌ق‌های بازنشستگی باید حقوق بازنشستگان را تامین و پرداخت کنند، افزود: متاسفانه در حال حاضر این صندوق‌ها بودجه‌بر هستند، لذا باید ساختار صندوق‌های بازنشستگی اصلاح شود.

وی  تاکید کرد: دولت لایحه‌ای برای اصلاح ساختار صندوق‌های بازنشستگی ارائه نمی‌کند و بنابراین قرار شده، مجلس طرحی را برای بحث مالکیت، شفاف‌سازی، سن بازنشستگی و نظارت بر صندوق‌های بازنشستگی ارائه کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ضمن تاکید براینکه ساختار بازنشستگی در دولت معیوب است، اظهار کرد: کاهش یک سال از سن بازنشستگی 120 هزار میلیارد تومان در سال به نفع دولت خواهد بود یعنی بجای بازنشستگی در سن 60 سالگی، افراد در سن 61 سالگی بازنشسته شوند.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس بیان کرد: فردی در سن 18 سالگی وارد دانشگاه فرهنگیان شده و بعد از 30 سال کار و در سن چهل و هشت سالگی بازنشسته می‌شود، در صورتی که این سن به نوعی زمان کار کردن بهینه است. یک زمان آن فرد کارمند معمولی است و ایرادی ندارد اما در حوزه مدیران وضعیت بغرنج‌تر می‌شود.

*کسری بودجه گسترده طی 6 سال آینده!

رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه مجلس افزود: فردی در سن 50 سالگی با حقوق مدیریتی بازنشسته می‌شود و بعد در بانک‌ها، موسسات و مراکز دیگر مشغول به کار می‌شود و اینجا قانونی برای منع به کار مجدد در این مراکز وجود ندارد بنابراین اگر فرد توان کار دارد باید سن بازنشستگی تغییر کند.

زنگنه تاکید کرد: در صورت ادامه روند کنونی صندوق‌های بازنشستگی طی 6 سال آینده عملا بخش عمده بودجه دولت شامل پرداخت حقوق‌ها شده و این موضوع هم موجب کسری بودجه خواهد شد، دولت می‌تواند در بودجه‌های عمرانی یا برخی هزینه‌های جاری صرفه‌جویی کند اما در پرداخت حقوق‌ها خللی نمی‌تواند وارد کند.

وی  با بیان اینکه با فرایند موجود در روند پرداخت حقوق بازنشسته‌ها قطعا در 10 سال آینده برای تامین حقوق آنها با یک بحران مواجه خواهیم شد، گفت: این بزرگترین مشکل برای کشور خواهد بود بنابراین از هم اکنون باید برای این موضوع تدبیری اندیشیده شود./

پایان پیام

 

نظر شما
مشخصات خبر