در صحن علنی مجلس صورت گرفت ؛

افزایش سرمایه شرکت های بورسی با تایید شورای عالی بورس اوراق بهادار

با موافقت نمایندگان مجلس دستورالعمل های اجرایی لایحه دوفوریتی افزایش سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس تهران یا فرابورس ایران ظرف مدت یک ماه با تصویب نهایی شورای عالی بورس اوراق بهادار تدوین و نهایی می شود.

  خبرگزاری خانه ملت؛ نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه 29 مردادماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی لایحه افزایش سرمایه شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار یا فرابورس ایران از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم مواد 4 و 5 را به تصویب رساندند.

براساس ماده 4 تغییراتی در ماده 143 قانون مالیاتهای مستقیم ایجاد شد و عبارت «حداقل 20درصد سهام شناور آزاد» به عبارت «حداقل 25 درصد سهام شناور آزاد» تغییر یافت.

**ماده 143 قانون مالیات های مستقیم؛ معادل ده درصد (10%) از مالیات بردرآمد حاصل از فروش کالاهایی که در بورس های کالایی پذیرفته شده و به فروش می‌رسد و ده درصد (10%) از مالیات بردرآمد شرکتهایی که سهام آنها برای معامله در بورس های داخلی یا خارجی پذیرفته می‌شود و پنج درصد (5%) از مالیات بر درآمد شرکت هایی که سهام آنها برای معامله در بازار خارج از بورس داخلی یا خارجی پذیرفته می شود، از سال پذیرش تا سالی که از فهرست شرکتهای پذیرفته شده در این بورس ها یا بازارها حذف نشده‌اند با تأیید سازمان بخشوده می‌شود. شرکتهایی که سهام آنها برای معامله در بورسهای داخلی یا خارجی یا بازارهای خارج از بورس داخلی یا خارجی پذیرفته شود در صورتی که در پایان دوره مالی به تأیید سازمان "حداقل 25 درصد سهام شناور آزاد" داشته باشند معادل دو برابر معافیتهای فوق از بخشودگی مالیاتی برخوردار می‌شوند.

ماده 5 نیز با موافقت نمایندگان به تصویب رسید که بر اساس آن : دستورالعمل‏ های اجرایی مواد این قانون حداکثر ظرف مدت یکماه پس از لازم ‏الاجرا شدن این قانون، توسط سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان امور مالیاتی کشور تهیه می‏ شود و به تصویب شورایعالی بورس و اوراق بهادار می‏ رسد./

پایان پیام

برچسب ها

آسیب شناسی اقتصاد، آشفتگی بورس، اخبار برگزیده، بازار بورس، بورس، بورس کالا