سلیمی مطرح کرد ؛

آژانس بین المللی انرژی اتمی حقوق هسته ای ایران را پذیرفته است

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی توصیه می کند که مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با هدف وساطت از طرف برخی قدرت ها برای انفعال ایران به تهران سفر نکند و بلندگوی زیاده خواهی ها نباشد.

 خبرگزاری خانه ملت؛ علیرضا سلیمی با اشاره به سفر مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران در هفته جاری، گفت: در سال های گذشته، آژانس بین المللی انرژی اتمی در 15 گزارش به صراحت اعلام کرده که فعالیت های هسته ای ایران در چارچوب بوده است، به جرأت می توان گفت که بازدیدها و کنترل های فعالیت هسته ای ایران، در مورد هیچ کشوری اعمال نشده است.

وی  با اشاره به آخرین گزارش آژانس که به صدور قطعنامه منجر شد، ادامه داد: روشن است که با وجود این گزارش ها با یک نوع یک جانبه نگری از سوی آمریکایی ها مواجه هستیم، این سوال مطرح است که آژانس برای پیش گیری از این یک جانبه گری ها چه نقشی دارد و چرا مسئولیت خود دراین رابطه عمل نمی کند؟

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید براینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی باید با استاندارد واحد درباره همه کشورها اعلام نظر کند، اظهار داشت: با وجود اینکه توقع می رود آژانس بر اساس استانندارد واحد با کشورها برخورد کند، شاهد زیاده خواهی در باره برخی بازدیدها بوده ایم که پذیرفته نیست، زیرا وقتی به صراحت اعلام می شود پرونده PMDبسته شده و اگر واقعیت دارد چرا دوباره بهانه هایی در این چارجوب بیان می شود.

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در این بهانه جویی ها شاهد همراهی آژانس بین المللی انرژی اتمی هستیم و درخواست هایی خلاف استانداردها را بیان می کند در حالی که باید رفتار یکسانی با همه کشور ها داشته باشد، از سوی دیگر وقتی ایران به تعهدات خود پایبند است و از سوی آژانس تایید می شود، انتظار داریم این نهاد بین المللی نیز به تعهدات خود عمل کرده و درخواست های خارج از چارچوب و استانداردها مطرح نکند.

سلیمی با اشاره به سفر مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران گفت: رافائل گروسی که برای اولین بار قصد سفر به ایران را دارد توصیه می کنیم اگر با هدف وساطت از طرف برخی قدرت ها برای انفعال ایران برنامه سفر چیده است، بلندگوی و ابلاغ کننده چنین زیاده خواهی هایی نباشد، ایران کشوری نیست که زیر بار فشار برخی قدرت ها، منافع و مصالح خود را کنار بگذارد.

این نماینده مجلس بیان کرد: وقتی آژانس بین المللی انرژی اتمی حقوق هسته ای ایران را پذیرفته است و فعالیت های صلح آمیز ما کاملا قانونی است، چرا آژانس زمینه فعالیت های صلح آمیز را برای کشور ما فراهم نمی کند، تن دادن به بهانه گیری ها در راستای فعالیت های صلح آمیز ایران، سنگ اندازی است.

وی تاکید کرد: آژانس باید از منافع ایران هم حمایت کند، اما تا به حال ندیده ایم که در راستای اتهام زدایی از کشور ما فعالیت چشمگیری داشته باشد، این رفتار حاکی از آن است که بعضی سازمان های بین المللی دربست در اختیار برخی کشورهای زورگواند و مطابق میل آنها عمل می کنند، آمریکایی ها به صورت خودسرانه از برجام خارج و ساز و کار اسنپ بک را دنبال می کند، این سازمان ها باید در مقابل زیاده خواهی ها اقدام جدی را داشته باشند.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: امیدوارم این سفر منجر به تسهیل مسیر برای حل شدن برخی موضوعات تلقی شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، تلویزیون دولتی ژاپن مدعی شد که «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی قصد دارد برای اولین بار به ایران سفر کند.

"ان. اچ. کی" روز جمعه به نقل از منابع دیپلماتیک افزود که مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امیدوار است اوایل هفته با هدف گفت و گو و مذاکره با مقامات ارشد ایران، به تهران سفر کند. انتظار می رود که وی در این سفر، خواستار دسترسی کارشناسان این سازمان به دو سایت هسته ای اعلام نشده ایران شود./

پایان پیام

برچسب ها

آینده تحریم های اقتصادی در اقتصاد جهانی، اخبار برگزیده، انرژی هسته ای، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تحریم، تحریم اقتصادی، تحریم ها، توافق هسته ای