خبر

مسیر شما: اخبار تصمیم گیری درخصوص بودجه سنواتی از طریق مجلس
تصمیم گیری درخصوص بودجه سنواتی از طریق مجلس

نماینده اهواز و باوی در مجلس گفت:براساس قانون هرگونه تصمیمی سازی و تصمیم گیری درخصوص بودجه سنواتی باید از طریق مجلس انجام شود.

خبرگزاری خانه ملت ؛ مجتبی یوسفی با بیان اینکه تصمیم دولت مبنی بر فروش اوراق سلف نفتی، سوالات بسیاری را ایجاد کرده است، گفت: قرار است در پی پیش فروش نفت نزدیک به 220 تا 240 هزار میلیارد تومان درآمد و ردیف اعتیاری برای دولت کسب شود این درحالی است که نفتی ارائه نمی‌شود و به نوعی اعتباری است.

وی  با بیان اینکه سیاست‌های غیرقانونی دولت موجب آینده فروشی شود، توضیح داد: بودجه سنواتی دولت به غیر از شرکت‌های دولتی 550 هزار ملیارد تومان است درواقع دولت فعلی برای نزدیک به نیمی از بودجه دولت آینده تصمیم گرفته است که در جریان این تصمیم دو اتفاق می افتد ابتدا اینکه مردم می‌خواهند نفت‌شان طی دو سال آینده دریافت کنند تا بفروشند یــــا مانند اوراق قرضه برگردانند و پول‌شان را مطالبه کنند در این شرایط دو سوال پیش میاید اگر شرایط تحریمی موجود ادامه داشته باشد دولت نمی‌تواند حتی نفت خود را بفروشد. در این شرایط با نفت مردم چه خواهد کرد؟

نماینده اهواز و باوی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سوال دوم اینکه اگر در شرایط تحریمی نباشیم و قیمت نفت کمتر یا بیشتر شد چه کسی می‌خواهد مابه ازای این فاصله را پاسخگو باشد؟ اگر کمتر شد دولت باید ضرر و زیان مردم را بدهد که اینجا باز هم مردم ضرر خواهند کرد، اگر هم تحریم‌ها ماند و نفت مثلا به قیمت 60 دلار رسید و مردم خواستند نفت خود را بفروشند این سوال پیش میاید که باید به کجا بفروشند؟

به گفته این عضو کمیسیون عمران مجلس براساس اصل 52 و 53 قانون اساسی هرگونه تصمیمی‌سازی و تصمیم‌گیری درخصوص بودجه سنواتی باید به مجلس بی‌آید و به قانون بودجه تبدیل شود.

وی با تاکید بر استفاده از راهکار را برای جبران کسری بودجه دولت و کمک به درآمدزایی مردم را توضیح داد و گفت:حداقل 20 درصد از ظرفیت پالایشگاه‌های داخلی به مردم واگذار شود در ادامه یک زنجیره شکل می‌گیرد. 20درصد از ظرفیت پالایشگاه‌های داخلی به خرید از مردم اختصاص داده شود تا بخش قابل توجهی از نیاز کشور را با برنامه‌ریزی مناسب جبران کنیم، درواقع نفت را به طور قطعی فروخته و ظرفیت مناسبی را در پالایشگاه‌ها ایجاد کنیم تا نیاز ارزی کشور در داخل تامین ‌شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه درصورت اجرای پیشنهاد فوق از حدود 100 پالایشگاه موجود در کشور نزدیک 50 میلیارد دلار درآمد کسب خواهیم کرد، افزود: پالایشگاه‌ها 80 درصد نفت مورد نیاز خود را از دولت و 20 درصد را از مردم بخرند به یقین میتواند به افزایش صادرات نیز کمک کند. در این شرایط علاوه بر جبران کسری اعتبار دولت، سرمایه‌های خرد مردم نیز به جای سرازیر شدن به بازار سکه و ارز در یک مجموعه‌ای برای رشد اقتصاد جمع می‍‌شود از همه مهمتر کار قانونی انجام نشده است./

پایان پیام

نظر شما
مشخصات خبر