فیروزی مطرح کرد ؛

افزایش هر سه ماه یک بار قیمت خودرو و بی ثباتی اقتصادی

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس اجازه افزایش قیمت خودرو هر سه ماه یک بار را به مثابه چک سفید امضا به خودروسازان دانست و گفت: این تصمیم نه تنها به صلاح مصرف کنندگان نیست بلکه نفعی برای خودروسازان نیز ندارد.

 خبرگزاری خانه ملت ؛ حجت الله فیروزیدرباره تصمیم شورای رقابت مبنی بر اینکه خودروسازان می‌توانند هر ۳ ماه یکبار درخواست افزایش قیمت دهند، گفت: رشد نرخ ارز نباید به بهانه ای برای گرانی خودرو تبدیل شود زیرا این موضوع زمانی قابل پذیرش است که قیمت قطعات خریداری شده از قطعه سازان، دستمزد کارگر و هزینه آب، برق و گاز متناسب با نرخ ارز افزایش یابد. از آنجایی که این هزینه براساس دلار تغییر نمی‌کند چه دلیلی وجود دارد که خودروسازان هر سه ماه افزایش قیمت داشته باشند؟

چرا مصرف کنندگان هزینه های بالاسری ناشی از سوءمدیریت ها خودروسازان را پرداخت کنند؟

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی افزود: هزینه‌های سربار خودروسازان از جمله تسهیلات گران قیمت، نیروی انسانی مازاد و ... بسیار است، چرا مصرف کنندگان باید هزینه های بالاسری که ناشی از سوءمدیریت ها است، را پرداخت کنند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اضافه کرد: هرچند شورای رقابت به خودروسازان اجازه داد، که هر سه ماه قیمت خودروها را افزایش دهند اما باید به این نکته نیز توجه شود که از مرحله قبلیِ گرانی خودرو در کارخانه نرخ ارز نه تنها رشدی نداشته بلکه به ثبات نسبی نیز رسیده است بنابراین اگر مبنا نرخ ارز است قیمت خودروها در کارخانه‌ها باید کاهشی شود.

افزایش هر سه ماه یک بار قیمت خودرو به بی ثباتی نظام اقتصادی دامن می‌زند

وی تصریح کرد: منتشر شدن خبرهایی مبنی بر اینکه خودروسازان می توانند هر سه ماه یک بار قیمت خودرو را افزایش دهند نه تنها موجب التهاب بازار چهارچرخ‌ها می‌شود بلکه سایر بازارها را نیز نابسامان می‌کند زیرا قیمت بسیاری از کالاها متاثر از بهای خودرو است از سوی دیگر این خبرها بیانگر نابسامانی اقتصاد است و به بی ثباتی نظام اقتصادی دامن می زند.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اجازه افزایش قیمت خودرو هر سه ماه یک بار را به مثابه دادن چک سفید امضا به خودروسازان دانست و ادامه داد: این تصمیم نه تنها به صلاح مصرف کنندگان نیست بلکه نفعی برای خودروسازان نیز ندارد زیرا با ایجاد تلاطم و بی ثباتی در بازار شرکت‌های خودروسازی نیز آسیب می بینند./

پایان پیام

برچسب ها

آسیب شناسی اقتصاد، آسیب شناسی صنعت خودرو کشور، اخبار برگزیده، افزایش قیمت خودرو، ایران خودرو، بازار خودرو